Két hónap alatt tűnt el egy gleccsertó Chilében
Chilében rendkívül rövid idő alatt eltűnt egy hatalmas gleccsertó. Ahol márciusban még kék vizű tó csillogott májusra már csak az iszapos tófenék maradt vissza. A kutatók még keresik a választ erre az egyébként nem túl ritka jelenségre.
Harminc méter mély üres kráter tátong egy chilei nemzeti parkban, ahol pár hónappal ezelőtt gleccsertó terült el. A tavon nem is olyan régen, még csónakkal is közlekedtek.
„A tó egyszerűen eltűnt, de magyarázatot még nem tudunk adni a jelenségre” – mondta Juan José Romero, a terület természetvédelmi hivatalnoka a nemzetközi hírügynökségeknek. Az egykori gleccsertó az Andok déli részén a Bernardo O’Higgins Nemzeti Parkban található, a fővárostól Santiagotól mintegy kétezer kilométerre.
Mint ahogy az első képen is látható, márciusban még minden „rendben” volt, de május végén a nemzeti park munkatársai már a tó eltűnését jelentették. Az alábbi, júniusban készült felvételen csak vastag iszaptakaró utal az egykori tóra. A háttérben a gleccsernyelv vége látható, a tófenéken pedig néhány nagy jégtömb, amelyek korábban a gleccsertó vizén úsztak.
A jelenségre több lehetséges magyarázattal is szolgálnak a kutatók. Az egyik feltételezés szerint a víz valószínűleg a tómeder alján lévő repedésen keresztül távozott, bár ez az érv egyelőre gyenge lábakon áll, ugyanis a közelmúltban nem észleltek földrengést a térségben, amely a repedést okozhatta volna.
„Egy gleccsertó hirtelen eltűnése nem teljesen szokatlan esemény. Ezt többek között az okozhatja, hogy a gleccser olvadékvizét visszaduzzasztó, a gleccser hordalékából épült gát (végmoréna) a nagy nyomás hatására átszakad, és a felgyülemlett víz hamar lefolyik mögüle” – mondta Michael Zemp, a Zürichi Egyetem geológusa a Spiegel Onlinenak.
Egy másik lehetséges magyarázat szerint, amennyiben megnő a tó vízszintje, megnő a tófenékre nehezedő nyomás is, az olvadékvíz utat talál magának a földben, és a felszín alatt elszivárog. Patagóniában már megfigyeltek olyan gleccsertavat, amelyik rendszeresen így csapolja le magát.
A távolból viszont nem lehet választ adni a jelenségre. A chilei eset magyarázata még várat magára. Hamarosan a nemzeti park geológus szakembereiből álló kutatócsoport érkezik a helyszínre, hogy választ adjon a különös eseményre.