Fotók az új európai űrhajóról
Az európai űrhajózási konszern új űrhajót akar építeni, amely fizető vendégeket szállítana 100 kilométeres magasságba. A jegy várható ára 150 ezer euró (37 millió forint) lesz, az első felszállást 2012-re tervezik.
Az űrturizmusból Európa sem akar kimaradni. Az EADS Astrium nevű konszern párizsi tájékoztatóján már be is mutatta az új űrjármű koncepcióját. A kozmosz jet négy utast szállíthat 100 kilométer magasba, ahol a résztvevők 3 percig lebeghetnek a súlytalanság állapotában, illetve 90 percet tölthetnek Föld körüli pályán. Az első felszállást 2012-re tervezik – nyilatkozta a cég szóvivője, Mathias Pikelj a német Spiegelnek. Az EADS Astrium tervei szerint 2020-ra már évi 15 ezer érdeklődőt vihetnek fel a világűrbe.
Méretét tekintve az űrjármű akkora, mint egy kisebb magánrepülő, és rakétahajtóművekkel szerelik fel. Hagyományos repülőtérről indulhat, és 12 kilométeres magasságban kapcsolja be a rakétahajtóművet. A 100 kilométeres magasságot elérve a pilóta mini hajtóművekre vált át. „Ekkor az utasok azon kevesek közé tartozhatnak, akik megtapasztalják a súlytalanságot a világűrben” – írja a cég egyik kiadványa.
A projekt hivatalosan 2008-ban kezdődik, ehhez azonban az év végéig meg kell teremteni a pénzügyi alapot, körülbelül egymilliárd eurót – hangoztatta a szóvivő. Az összeg nagyobb részét magánbefektetőktől remélik, de uniós forrásokat is célba vesznek.
Párizsban már bemutatták az űrjármű kabinjának modelljét is. Ebben olyan ülések vannak, amelyek képesek egyensúlyban tartani magukat, minimálisra csökkentve a gyorsulás és a fékezés hatásait. Az európai konszern egy amerikai céggel, a Spaceship Company-val veszi fel a versenyt, ők építették az első magánpénzből finanszírozott űrjárművet, amely 2004-ben kétszer is elérte a világűrt.
Jelenleg az orosz űrhajózási hatóság egyeduralkodó a világűrturizmusban, a Szojuz űrhajókon adnak helyet az űrturistáknak, mint például legutóbb Charles Simonyinak. Simonyi az útért a tervezett európai árnál jóval többet, mintegy 19 millió eurót fizetett – de persze jóval hoszabb ideig is élvezhette a világűrt.