Fallikus jégoszlop a klímaváltozás legújabb áldozata (Fotó!)
Falloszalakú szent jégoszlop a globális éghajlatváltozás legújabb áldozata a Himalájában: a természeti képződmény elolvadt.
Több mint kétszáz éve minden nyáron hinduk ezrei zarándokolnak fel 4115 méter magasra a kasmíri hegyek közé, hogy az Amarnath nevű gleccserbarlangban megcsodálják a hímvesszőre emlékezető hatalmas jégoszlopot, amely hitük szerint megtestesíti Sívát, a rombolás és a megújulás istenét.
A szent képződmény gyakran változtatta nagyságát; volt, amikor 3, 5 méterre nőtt, aztán a következő évre 1, 5 méteresre zsugorodott. Most azonban a zarándokok már csak hűlt helyét, pontosabban felmelegedett helyét találták, a szakértők szerint ugyanis eltűnésének egyik fő oka a globális felmelegedés.
A zarándoktestek melege sem tett jót, és a barlangban felszerelt villanykörték is csak a pusztulást gyorsították.
Ennek ellenére idén is legalább 400 ezer hívőt várnak a barlanghoz. Az első – 12 ezres – csoport már el is indult a 16 kilométeres útra a szent helyhez legközelebb eső falucskától. A zarándokokat indiai kormánycsapatok védik, mert a muzulmán felkelők korábban is már többször támadtak a hindu menetre.
A szent jégoszlop egyébként politikai botránykő is volt egyben: a lázadók gyakran vádolták az indiai vezetést, hogy a szent helyre való hivatkozással támasztják alá területi igényüket. A muzulmán Pakisztán és a hindu India határvidékén fekvő Kasmírban 1989 óta tart az iszlám szeparatisták felkelése, amelynek célja, hogy a tartomány egészét Pakisztánhoz csatolják. Hivatalos adatok szerint 42 ezren haltak meg a háborúskodásban, emberi jogi szervezetek azonban 60 ezerre teszik az áldozatok számát.
A fotókon a jégoszlop korábbi évekbeli állapotában látható.