Az Endeavour két asztronautája elvégezte az első űrszerelést

Az Endeavour amerikai űrrepülőgép hét asztronautája közül ketten közép-európai idő szerint vasárnapra virradóra az előre eltervezettnek megfelelően elvégezték első külső űrszerelési munkájukat a Nemzetközi Űrállomáson. A NASA vasárnap úgy döntött, három nappal meghosszabbítja az űrsikló küldetését.
A 6 óra 17 percen át tartott tevékenységük során elhelyeztek egy 1, 58 tonna tömegű 3, 37 méter hosszú és 4, 24 méter magas tartószerkezetet, amelyre majd később egy újabb napelemtáblát illesztenek. Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA illetékesei közölték: az amerikai Rick Mastracchio és kanadai társa, Dave Williams maradéktalanul ellátta feladatás.
Az Endeavour legénysége szombaton tüzetesen megvizsgálta űrsiklójuk hőpajzsának azt a sérült csempéjét, amelyen az indítás után 58 másodperccel a külső üzemanyagtartályról egy leszakadt szigetelődarab rést ütött. Az űrhajósok lézer és egy nagyfelbontású kamerával készítettek felvételeket a sérülésről. Ennek során bevetették az űrrepülőgép 15 méter hosszú robotkarját is.
A földi irányítás tovább vizsgálja, hogy a mintegy 18 négyzetcentiméteres hasadék veszélyeztetheti-e az Endeavour visszatérését a Földre. Ha a szakemberek úgy tartják, hogy a sérült csempével a leszállás kockázatosnak tűnik, az űrhajósoknak maguknak kell elhárítaniuk a hibát.
Meghosszabbítják az Endeavour útját
A NASA vasárnapi döntése értelmében három nappal meghosszabbítják az Endeavour űrrepülőgép küldetését. A Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) csatlakoztatott űrsikló így nem augusztus 19-én, hanem 22-én tér vissza a Földre.
Azonban nem az űrsikló hővédő pajzsán keletkezett rés eltávolítása teszi szükségessé a hosszabbítást, hanem mint azt a NASA illetékesei közölték: a három külső űrszerelési munkán túl még egyet beiktatnak, hogy ezzel is gyorsítsák a Föld körül mintegy 450 kilométeres magasságban keringő űrtámaszpont építését.
Egyébként már az indítás előtt tervbe vettek egy negyedik űrsétát is. Ennek végrehajtásának a feltétele az volt, hogy rendben működjön az az új energiaellátó-rendszer, amely az űrállomásról elektromos áramot visz át az űrrepülőgép hálózatába, és így takarékoskodni lehet az akkumulátorok hidrogénkészletével. Miután ezt az eljárást rendben letesztelték, rendelte el a NASA a küldetés meghosszabbítását.
Kapcsolódó cikkünk: