Fortyog a tenger Trinidadnál
Trinidad keleti partja mentén a víz alatt iszapvulkán növekszik. A vulkán hamarosan a Föld legújabb szigete lehet.
A jelenségre idén májusban helyi halászok lettek figyelmesek. Az iszapvulkán Trinidad keleti partja mentén, a parttól alig tíz kilométerre képződik.
Miután a sajtó világgá kürtölte a különleges természeti jelenséget, turisták százai érkeznek a karibi országba, hogy láthassák a közel 50 méter széles tetejű iszapvulkán növekedését, illetve, azt ahogy a hullámok összecsapnak a felszínre kerülés előtt álló képződmény felett.
Víz alatti csonkakúp
Az iszapvulkánok alakja, és nemegyszer még méretük is hasonlít az igazi tűzhányókéra. A csonkakúp alakú képződmények tetőrészén akár több kilométer átmérőjű kráterek is tátonghatnak. Ezeken azonban nem kőzetolvadék, láva jut felszínre, hanem iszapot, olajos vizet, különféle gázokat és kőtörmelékeket lövellnek ki.
Az iszapos, kőtörmelékkel telített anyag először kis dombot alakít ki, majd az újabb és újabb kitörések fokozatosan tovább növelik a képződményt. Iszapvulkánok rendszerint akkor keletkeznek, amikor természetes gázok, leggyakrabban metán tőr fel a 10-40 kilométer vastagságú földkéreg felszínhez közelebbi részein. Az iszapvulkánok aktivitásával jóval kevesebb hő és energia szabadul fel, mint a tűzhányók esetében.
A Trinidad és Tobago körüli vizekben korábban is képződtek már iszapvulkánok. Többségük a hullámok erőteljes rombolása következtében nem éri el a tengerszintet.
Amikor a helyi szigonyhalászok májusban felfigyeltek a jelenségre, az iszapvulkán 1, 5 méter magas volt. A folyamatos iszapkiömléseknek köszönhetően a vulkán most már 12 méter magas, csaknem eléri a vízfelszínt, alapja pedig 150 méter széles. A feltörő iszap és gázok miatt a tenger áramlásai kiszámíthatatlanok a térségben, ezért a hatóságok a hajósoknak azt javasolják, kerüljék a partszakasz ezen részét.
A Budapestnél tízszer nagyobb szigetállam
Trinidad és Tobago területét tekintve Budapestnél tízszer nagyobb szigetállam Venezuela partjainál. Trinidad szigetén és a nála 16-szor kisebb Tobagon kívül öt apró sziget tartozik a területhez. Trinidadot 1498-ban Kolumbusz Kristóf nevezte el a „szentháromság szigetének”, ugyanis egyik matróza azt jelentette, hogy három hegyből álló vonulatot lát egy szigeten. Az 1799-től brit uralom alatt álló két gyarmat 1888-ban egyesült, felvéve a Trinidad és Tobago nevet. Az állam függetlenségét 1962-ben nyerte el. Gazdaságának alapja a kőolaj-kitermelés.
|