A Google-val már a csillagokat is kémlelhetjük

Míg a Google Earth báki számára lehetővé tette, hogy pillantást vessen az űrből a Földre, a Google Sky segítségével a csillagos égbolt kerül egy kattintásra tőlünk. A most indult program valószínűleg legalább olyan népszerű lesz, mint „földi” társa.
A Google Earth használók számára mostantól már a csillagos égbolt is csak egy kattintásra lesz. A népszerű program ugyanis új lehetőséget kínál az amatőr csillagászoknak, érdeklődőknek: a Google Sky segítségével megtekinthetők a Hubble-űrteleszkóp nagy felbontású képei, valamint a holdfázisokról, csillagállásokról készült animációk, összesen mintegy százmillió csillag és 200 millió galaxis.
A Google az új programot számos intézménnyel együttműködve készítette el: közreműködött létrehozásában a Space Telescope Science Institute (STScI), a Sloan Digital Sky Survey (SDSS), a Digital Sky Survey Consortium (DSSC), a CalTech’s Palomar Observatory, a United Kingdom Astronomy Technology Centre (UK ATC) és az Anglo-Australian Observatory (AAO).
Az égi barangoláshoz a felhasználónak le kell töltenie a Google Earth legújabb változatát, és azon belül a Sky menü alatt a látogató maga választhatja ki, hogy honnan és mikor szeretné nézni a csillagos égboltot.
„Az egyre növekvő légszennyezés és fényszennyezés miatt a fejlett országokban a csillagos égbolt látványa egyre ritkább. A városokban és azok közelében gyakorlatilag alig látható több néhány tucat csillagnál” – nyilatkozta John Mason, a British Astronomical Association tagja a BBC Newsnak. Az új program egyfajta hiánypótlás az amatőr csillagászok és érdeklődők számára, bár kétségtelen, hogy a valós élményt nem pótolja.
Nem ez az első világűr felé kitekintő szolgáltatása a Google-nak. 2006 óta a Google Mars programmal bárki „közelről” megtekintheti a vörös bolygó felszínét, a Google Moon segítségével pedig a Hold felszínén tehetünk virtuális sétát. A Google mindkét esetben a NASA képeit használja.
A Google Sky nem az egyedüli, és nem is az első program, amely lehetőséget nyújt arra, hogy a számítógép előtt ülve néhány kattintással virtuális barangolást tegyünk a csillagos ég alatt. Hasonló program például a Stellarium, amelyet egy francia mérnök, a Paris Astronomical Observatory munkatársa fejlesztett ki. Egy másik ilyen jellegű kezdeményezés, az Imaginova’s Starry Night többféle szoftvercsomagot is kínál az amatőröktől kezdve a profi csillagászokig.
„A már létező hasonló jellegű programok a csillagászatban valamelyest jártasabbaknak, nem pedig amatőröknek készültek. A Google viszont a társadalom széles körét célozza meg, ez egyfajta ugródeszka azoknak, akik később magasabb szinten szeretnének foglalkozni a csillagászattal” – hangsúlyozta Ed Parsons, a Google szakértője a BBC Newsnak adott interjújában.