Soha nem látott felvétel az Uránusz gyűrűrendszeréről
Felfedezése óta először figyelhető meg pontosan éléről az Uránusz gyűrűrendszere. A kutatók kimutatták, hogy a gyűrűrendszer jelentősen megváltozott az elmúlt évek során.
Az itt bemutatott felvétel, amelyen az Uránusz gyűrűi a Földről nézve élükről látszanak egyedülálló a csillagászat történetében. Bár az óriásbolygó 84 év alatt kerüli meg a Napot, és ezen belül 42 évente kerül olyan helyzetbe, hogy a Föld felől nézve élőről láthassuk a gyűrűrendszert, ennek észlelésére idén került sor először.
Az Uránuszt 1781-ben fedezték fel. A gyűrűrendszer létezéséről 1977 óta tudnak a kutatók, de csak közvetett megfigyelések alapján. Az első közvetlen megfigyelésre csak 1986-ban nyílt lehetőség, a Voyager 2 űrszonda segítségével. Azóta pedig az idei az első alkalom, amikor éléről látszik a gyűrűrendszer.
Idén és jövőre több kedvező lehetőség adódik erre a különös megfigyelésre: az első 2007. május 3-án, a második 2007. augusztus 16-án következett be, a harmadik pedig 2008. február 20-án lesz. Idén december 7-én a gyűrűrendszer nem a Földről, hanem a Nap irányából lesz éléről látható, de ez is különleges megfigyelésre nyújt lehetőséget a csillagászok számára.
A berkeley-i University of California munkatársa Imke de Pater vezette kutatócsoport az Uránuszról készült májusi felvételt összehasonlította korábbi felvételekkel hét évre visszamenőleg. A kutatócsoport a Hawaii Keck II teleszkóp infravörös felvételeit dolgozta fel. Az elemzés során meglepő eredményeket kaptak. A Science című lapban megjelent cikk szerint a kutatók megállapították, hogy a gyűrűrendszer jóval gyorsabban változik, mint azt eddig gondolták.
A különös perspektívából készült felvételek új információkkal szolgálnak a kutatók számára, többek között megfigyelhetők a gyűrűrendeszerben lévő hullámok, vagy az egyes gyűrűk vastagsága is.
A kutatás során kimutatták, hogy a nagyrészt porszemcsékből álló belső gyűrűk jelentősen megváltoztak az elmúlt két évtizedben, a Voyager 2 űrszonda 21 évvel ezelőtt készített felvétele óta.
A kutatók remélik, hogy ezeknek a felvételeknek a segítségével akár az Uránusz eddig ismeretlen kis holdjait is sikerül „megpillantani”. A felvételek elemzése a következő hónapokban tovább folytatódik, és a decemberben valamint februárban készülő felvételektől is újabb információk várhatók.
Kapcsolódó cikkünk: