Megfejtették a marsi óriás lyuk titkát

Kutatók májusban egy közel 160 méter átmérőjű kerek mélyedést fedeztek fel a Mars felszínén. Újabb vizsgálatok alapján kiderült, hogy egy függőleges lávabarlangról van szó. Azóta már több hasonló képződményt találtak a vörös bolygón.
Mint arról a National Geographic Online korábban beszámolt, májusban hatalmas kerek mélyedést kapott lencsevégre a Mars felszínén a bolygó körül keringő Mars Reconnaissance Orbiter űrszonda.
A futballpálya-méretű furcsa lyuk az Arsia Mons nevű vulkán oldalában található. Falai annyira meredekek, hogy nem verődik vissza róluk fény, így a kutatóknak sokáig nem sikerült „bepillantaniuk” a mélyedés aljára.
A szakértők körében heves vita zajlott a meglepően szabályos alakú mélyedés eredetéről, de abban biztosak voltak, hogy nem meteorit-becsapódás nyomáról van szó, ugyanis abban az esetben a kráter peremén látható lenne a becsapódás során kiszóródott anyagból felépülő magaslat.
Most úgy tűnik, mégis sikerült megoldani a rejtélyt. Egy augusztus elején készült újabb felvételen már kivehető a mélyedés oldalfala, ugyanis a felvétel pillanatában a Nap alacsonyan járt, és megvilágította a lyuk keleti oldalát. Ez alapján az Arizona Egyetem kutatói, akik a felvételek kiértékelésén dolgoznak, azt feltételezik, hogy egy függőleges lávabarlangról van szó.
Ehhez hasonló, a laza szerkezetű anyag beszakadásával keletkezett mélyedések a Hawaii lávamezőkön is találhatók.
A felvételek alapján a kutatók a marsi lyuk mélységét mintegy 78 méterre becsülik, átmérője pedig 160 méter. A Mars Odyssey űrszonda felvételein a Jeanne–nek elnevezett mélyedés közelében további hét, hasonlóan szabályos, kerek mélyedés látható.
A mostani felfedezés Herbert W. Franke fizikus korábbi feltevését erősíti meg. A fizikus ugyanis már 2000-ben azt állította, hogy a fizika törvényeiből kiindulva, Hawaiihoz hasonlóan feltehetőleg a Mars megdermedt lávamezői alatt is kiterjedt barlangrendszer húzódik.