Erős La Nina jelenség várható
Rendkívüli mennyiségű csapadékkal, máshol pusztító szárazsággal tetőzik az év végén a La Nina - jósolják az ENSZ szakértői.
Katasztrófákkal járhat a La Nina néven ismert időjárási jelenség erősödése a következő hónapokban. Az Egyesült Államok délnyugati részén tovább súlyosbodhat a csapadékhiány. Los Angelesben például minden idők legszárazabb éve lehet az idei.
Az északnyugati államokban és Kanada nyugati területein ellenben a sokéves átlagnál több havat és nagyobb hideget hozhat a tél. Brazília északi részén heves esőzések várhatók, míg az ország déli felében és Argentínában nagy aszály lehet. A La Nina még az Antarktisz vidékét is átrendezheti, a Csendes-óceán felé tolhatja el a jégtakarót.
A meteorológusok szerint a Közép-Afrikában pusztító özönvíz, Ázsiában pedig a különösen kemény monszun kialakulásában is szerepe volt a jelenségnek. Indiában és Bangladesben legalább ezer áldozata volt az árvizeknek, Afrikában mintegy másfél millió embert kellett kitelepíteni.
Mindez csak a kezdet: „A La Nina még csak formálódik, egyre erősebb lesz és december-január körül éri el a csúcspontját” – mondta Rupa Kumar Kolli, az ENSZ Meteorológiai Világszervezetének (WMO) vezető munkatársa.
Egyelőre nem lehet megbecsülni, hogy Európában milyen hatásai lesznek. „A La Nina révén enyhe lehet a tél vége, de nem egyértelműek a jelek” – mondta Adam Scaife, a Hadley Center, a brit meteorológiai szolgálat exeteri kutatóközpontjának munkatársa.
A hurrikánszezon is a La Nina miatt mozgalmas a Mexikói-öböl és a Karib-tenger térségében. Csak ebben a hónapban két ötös erősségű trópusi ciklont regisztráltak, és az egyik minden eddiginél gyorsabban fejlődött egyszerű viharból hurrikánná.
La Nina (a spanyol szó jelentése: kislány) idején Közép- és Dél-Amerika partjainál lehűl az óceán vize, Ausztrália, Indonézia és a Fülöp-szigetek térségében pedig felmelegszik. A hőháztartás felborulása módosítja az időjárást alakító felső légköri áramlások rendszerét, megváltoztatva a csapadék mennyiségét az egész világon.
A La Nina időszakban a vízhőmérséklet változása módosítja a Csendes-óceán felett a légnyomást és a szelek járását, ami hatással van a trópusokon a légköri áramlásokra. Ezek aztán, mint a vízbe dobott kő keltette hullámok a legtávolabbi vidékeken is befolyásolják a felső légköri áramlatokat, és így a csapadékmennyiséget.
A La Nina általában nem tart tovább egy évnél, és éppen ellenkező módon hat, mint az El Nino (kisfiú) nevű jelenség: szárazságot okoz ott, ahol az El Nino csapadékbőséget, és fordítva.