Tíz másodperccel a földrengés előtt
A világ földrengéseinek húsz százaléka Japánban következik be, ahol ezért a múlt hét végén üzembe helyeztek egy földrengés-előrejelző rendszert. Ennek segítségével a szigetország lakosait jó néhány másodperccel a rengés bekövetkezte előtt figyelmeztetni tudják a közelgő katasztrófára.
A szökőár előrejelzésével sokkal könnyebb dolga van a szakembereknek. A szárazföldtől távoli helyeken bekövetkező rengések esetén nem másodpercek, hanem percek, jobb esetben akár fél óra is rendelkezésére állhat a hatóságoknak, hogy a part felé közelgő hatalmas hullámok érkezéséről értesítsék a lakosságot. Nagyvárosok közelében és a szárazföld alatt bekövetkező földrengések esetén azonban eddig szinte lehetetlen volt figyelmeztetni az embereket a közelgő katasztrófára. Japánban viszont a múlt hét végén üzembe helyeztek egy jelzőrendszert, amelynek segítségével másodperceket, szerencsés esetben pedig akár fél percet is nyerhetnek a szigetország lakosai.
Valamit tudnak, de biztosat nem
Megközelítőleg évi százezer kisebb vagy nagyobb földrengés – ezzel kell megküzdenie a sűrűn lakott sziget lakosainak. A Japán alatt és közelében bekövetkező földrengések persze némi ciklikusságot azért mutatnak, ami azt is jelenthetné, hogy a lakosság felkészülhet egy esteleges nagyobb és katasztrofálisabb következményekkel járó rengésre. Csakhogy a tudomány mai állása szerint a tudósok egy dolgot tudnak biztosan: a közeljövőben valamikor minden bizonnyal megint eléri az országot egy hatalmas erejű rengés. Megfigyelések szerint ugyanis nagyjából hetven-nyolcvan évente szabadulnak fel hatalmas energiák a sziget alatti törésvonal mentén, márpedig a legutóbbi nagy erejű rengés immáron több mint nyolcvan éve, 1923 szeptemberében következett be.
A tudomány tehát annyit tud egyelőre, hogy valami történni fog, ám hogy pontosan mikor, arról fogalmuk sincsen a kutatóknak. Éppen emiatt is volt életbevágó az új előrejelző-rendszer üzembe helyezése. A berendezés segítségével közel 40 másodperccel a tényleges rengés bekövetkezte előtt figyelmeztetni tudják Tokió lakosságát egy olyan rengés esetén, amelynek epicentruma 100 kilométerre található a Japán fővárostól. Közelebbi epicentrum esetén persze ez az idő lerövidül, ám hacsak nem közvetlenül Tokió alatt van a centrum, akkor még így is marad 10 másodpercnyi idejük az embereknek, hogy felkészüljenek a legrosszabbra.
Pánikot is kelthet?
A rendszer üzemeltetői persze tisztában vannak azzal, hogy a hétköznapi emberek 10 másodperc alatt nem sok mindent tudnak tenni saját és családtagjaik testi épségének megmentéséért, hiszen ennyi idő éppen csak a pánikba esésre elegendő. Ezért is tanácsolta a családoknak a rendszer bemutatóján a tokiói egyetem professzora, Kimiro Meguro, hogy készüljenek fel lelkiekben egy ilyen esetre. Beszéljék meg este a családi vacsora mellett mit is kell tenni, ha meghallják a figyelmeztetést, nehogy kontraproduktív hatása legyen a jelzőrendszernek.
Másrészt a jelzőrendszer a hatóságok és a közműcégek számára óriási jelentőséggel bír. A pár másodperces előrejelzés ugyanis pont elég ahhoz, hogy a rendszerrel összekapcsolt atomerőművek vagy gyorsvasutak leálljanak, vagy hogy a gázcsapokat elzárják egy esetleges robbanást megelőzvén. A Sanyo cég ennél is tovább ment: családi házak estén olyan elektronikus rendszert fejlesztett ki, amely az előrejelzés beérkezésekor becsukja az ablakok zsaluit (nehogy az üvegszilánkok tegyenek kárt az emberekben), szintén elzárja a gázcsapokat, és egyéb olyan óvintézkedéseket tesz, amely révén emberéletek menthetők meg. Az AP hírügynökségnek nyilatkozó Meguro szerint az esetleges áldozatok kilencven százaléka is megmenthető a rendszer segítségével.
Kínában inkább a kígyókat figyelik
A rendszer működési elve viszonylag egyszerű. Minden rengés esetén érkeznek ugyanis olyan előrezgés hullámok, amelyek csak speciális szenzorok segítségével észlelhetőek. Ezek az úgynevezett elsődleges rezgéshullámok még nem járnak semmilyen katasztrofális következménnyel, azonban pontosan előrejelzik a későbbi, másodlagos és egyben katasztrofális rezgések érkeztét – természetesen attól függően, hogy hol van a rengés epicentruma. Amennyiben ez utóbbi pontosan egy város alatt lenne, a rendszer nem képes előrejelzésre, ám minden más esetben másodpercekkel a katasztrófa bekövetkezte előtt a hírközlő médiumok figyelmeztetni tudják a lakosságot.
A Japán high-tech rendszer mellett Kínában az év elején bemutattak egy „természetesebb” előrejelző-rendszert is. Kínai tudósok ugyanis kígyófarmokon helyeztek el megfigyelő kamerákat, amelynek segítségével állításuk szerint akár 3-5 nappal a rengés bekövetkezte előtt már biztosak lehetnek egy rengés bekövetkeztében. Közismert módon az állatok előre érzik a rengések bekövetkeztét, ám a kínai tudósok szerint a kígyók akár több nappal a rengések előtt már hektikusan és pánikszerűen viselkednek. Az ázsiai országban egyébként 143 olyan kamera működött már korábban is, amelyek állatok viselkedését figyelték éjjel-nappal, hogy abból vonjanak le következtetést egy esetleges katasztrófa közeledtére.