Értékes meteoritok gazdára várnak
A leghíresebb meteoritok közül néhány október végén kalapács alá került egy New Yorki aukciós házban. Habár az érdeklődés nagy volt, a két leghíresebb darab nem kelt el. Gazdára talált viszont az egyetlen „gyilkos” amerikai meteorit.
Az október végén tartott árverésen bemutatott meteoritok a világ számos gyűjteményéből érkeztek. Volt olyan, amely a londoni Természettudományi Múzeum, mások az amerikai Smithsonian Intézet gyűjteményéből származtak, de akadt meteorit a New Yorki Macovich-gyűjteményből is.
A kalapács alá került darabok megjelenésükben igen sokfélék voltak: akadtak köztük rendkívül színgazdag, különleges mintázatú példányok is. De a felkínált daraboknak nem is esztétikai, hanem tudományos értékük volt igazán jelentős.
A Bonhams aukciós ház által árverésre kínált 54 meteoritból néhány több ezer évvel ezelőtt csapódott a Földbe. A fiatalabb jövevények közül csak egy esetben ismert, hogy a becsapódás halálos áldozattal járt. A Valera meteorit 1972-ben Venezuelában hullt le egy mezőre, és elpusztított egy pechére éppen ott legelésző tehenet.
„Nagyon ritka az olyan eset, amikor egy becsapódó meteorit élőlényben tesz kárt” – nyilatkozta a BBC Newsnak Claudia Florian, a Bonhams aukciós ház meteorit szakértője. A különleges, „halált okozó” kőzet 1300 dollárért kelt el a mostani árverésen.
Rendkívül népszerűnek bizonyult egy másik meteorit okozta baleset szenvedő alanya, amely nem volt más, mint egy postaláda. A 83 ezer dollárért gazdára talált postaládába 1984-ben csapódott bele egy meteorit az Egyesült Államokban.
Kevésbé kalandos sorsú, de tudományos szempontból értékes darab volt az 1947-ből, az oroszországi Szihote-Alin meteorzáporból származó meteorit egy darabja, amelyre Vlagyivosztoktól északra, – a névadó Szihote-Alin-hegységben -, bukkantak. A vasmeteorit 123 ezer dollárért kelt el az aukción.
A Szihote-Alin meteoritzápor egy darabja
1912-ben szintén meteoritzápor darabjai hullottak az Arizona állambeli Holbrookra. Az ebből származó négy kis meteorit, – melynek legkisebb darabja alig egy gramm volt –, 325 dollárét kelt el.
„Az aukció a vártnál sikeresebb volt, és remélem, a napokban még sikerül eladni a néhány megmaradt példányt is” – nyilatkozta a szakértő.
Ugyanis többek között az aukció legértékesebb példánya, a Willamette meteorit egy darabja, – amelyre 1902-ben Oregon államban bukkantak -, sem talált gazdára. Az 1, 1 millió dolláros kikiáltási árat valószínűleg sokallták az érdeklődők. A 13 kilogrammos kőzet egy eredetileg jóval nagyobb meteorit része, a felkínált darab a múzeumok és gyűjtök közti cserék során tört le.
A Willamette meteorit
A Willamette meteorit nagyobbik darabja 15, 5 tonna, és jelenleg New Yorkban a Természettudományi Múzeumban látható. Ez a legnagyobb meteorit, amelyet az Egyesült Államokban valaha találtak. Méretét tekintve a Földön ismert összes meteorit között a hatodik helyen áll. A Willamette meteorit további érdekessége, hogy fémből épül fel (vas-nikkel), ami nem túl gyakori. Az eddig ismert mintegy 25 ezer meteorit közül alig 600 ilyen összetételű.
Egy másik híres kő, a Kansas állambeli Brenham meteorit sem talált új gazdára. Kikiáltási ára 700 ezer dollár volt. Azért ilyen értékes, mert peridotot (az olivin nevű szilikátásvány drágakő minőségű változata) tartalmaz.
Brenham meteorit
Szintén nem sikerült eladni egy másik régi kőzetet, amelyet 1803-ban Normandiában (Franciaország) találtak, és az Aigle meteoritzáporból hullt, amely nevét a lelőhelyéről, a Párizstól mintegy 140 kilométerre lévő Aigle nevű településről kapta. 1803-ban a meteoritzápor után közel háromezer, összesen 37 kilogramm tömegű kőzetet gyűjtöttek össze egy tíz kilométer hosszú és négy kilométer széles területről. Ez volt az első nagyméretű meteoritzápor, amelyet a történelem során feljegyeztek. Emellett mérföldkövet is jelentett a meteoritkutatás történetében: e meteoritok tanulmányozása győzte meg végleg a tudósokat arról, hogy tényleg potyoghatnak „kövek” az égből.
Kapcsolódó cikkeink: