2031-ben indul az első emberi Mars misszió
Az amerikai űrügynökség nyilvánosságra hozta az első emberi Mars misszió terveinek részleteit: a vörös bolygóra, 30 hónapra tervezett expedíció felszereléseit először a Holdon tesztelnék.
Az amerikai űrügynökség (NASA) tervei szerint a két és fél évre tervezett expedíció 400 tonnás „Mars űrhajóját” föld körüli pályán szerelnék össze a jelenleg még fejlesztés alatt álló Ares V hordozórakéták segítségével.
Az előreláthatólag 2031 februárjában induló küldetés során a Földtől a Marsig tartó utazás hat-hét hónapot venne igénybe a rendkívül alacsony hőmérsékletű (kriogén) üzemanyag-meghajtású rendszer segítségével.
Az emberi legénységgel indítandó Mars misszió költségeit hozzávetőlegesen 20 és 450 milliárd dollárra (3447 és 77570 milliárd forintra) teszik. Az expedíció elindulása előtt, valamikor 2028 decembere és 2029 januárja környékén küldenék előre a marsi életfeltételek biztosításához elengedhetetlen teherszállítmányt.
A féléves űrutazás alatt az asztronauták saját maguk termesztenének zöldségeket és gyümölcsöket. A Marson akár 16 hónapig is tartózkodhatnának, az életfeltételeket ezalatt atomenergiával biztosítanák. A legénységnek az esetlegesen meghibásodott felszerelések helyett, ha szükséges, magának kellene újat gyártania. Az űrhajón – az úgynevezett zárt életfenntartó rendszer segítségével lehetőleg mindent – még a vizet és a levegőt is újra tudják hasznosítani.
A terv készítőinek még sok kihívással kell szembenézniük, többek között olyan megoldásokat kell kidolgozniuk, amelyek az űrhajósokat az út során és a Mars felszínén megvédi az őket érő erős kozmikus sugárzástól. Különböző diagnosztikai és a betegségek gyógyítására alkalmas orvosi felszerelésekre is szükségük lesz. A NASA ezért azt javasolja, hogy az új eszközök jelentős részét először a Holdon próbálják ki.
George W. Bush amerikai elnök 2004 januári bejelentése szerint 2020-ig küldenének ismét embert a Holdra.
Kapcsolódó cikkünk: