December a Mars hónapja!
Külső bolygószomszédunk a 2007-es évben december 19-én jut legközelebb a Földhöz, amikor 88, 6 millió km választja majd el tőlünk.
Az esemény, és az elmúlt években született új eredmények kapcsán előadás-sorozatot tart az MCSE a Polaris Csillagvizsgálóban a Mars hónapja keretében. A programban előadás hangzik el a bolygón a víz és az élet lehetőségével kapcsolatban, valamint áttekintés a következő űrszondák terveiről, köztük a már úton lévő Phoenix-szondáról. A decemberi sorozat egy kuriózummal is szolgál: 3D-s szemüvegek segítségével térhatású fotókat is megtekinthetnek az érdeklődők a vörös bolygó felszínéről.
Előadások:
Az előadásokra keddenként 18 órakor kerül sor a Polaris Csillagvizsgálóban: Budapest, III. kerület, Laborc u 2/c. (http://polaris.mcse.hu/). Az előadások az interneten is követhetők, a Polaris TV élő adásának segítségével (http://polaris.mcse.hu/aktualis/polarisTV) Az előadások után a vörös bolygó távcsöves látványában gyönyörködhetnek az érdeklődők.
A Mars 2007-es téli láthatósága
Már november második felétől és egészen év végéig kitűnően tanulmányozható a vörös bolygó felszíne. A legnagyobb december 19-én lesz 15, 8″ mérettel. Ekkor -1, 6 magnitúdó fényességű, narancsos-vöröses színű, nyugodt fényű „csillagként” az éjszakai ég legfényesebb objektuma lesz a Hold után. Ezután lassan távolodik tőlünk, de még hetekig kiváló lehetőség nyílik megfigyelésére.
Különleges csemegének ígérkezik, hogy december 23/24-én hajnalban a Marsot elfedi a Hold. Ekkor a Mars éppen a legnagyobb korongját mutatja majd, így minden kételkedő összevetheti majd a telehold méretével. A Hold ekkor 33′, azaz 1980″ méretű lesz, a Mars pedig 15, 8″ — ez „csupán” 125-szörös méretkülönbség…
A legnagyobb közelség ideje alatt érdemes megpróbálkozni a bolygókorong ragyogásának kitakarásával a Mars két aprócska holdjának, a Phobosnak és a Deimosnak a megfigyelésével. Ezek nagyon közel keringenek a bolygóhoz, ezért keringési idejük rövid, és a bolygóperemtől is csak alig távolodnak el.
Forrás: MCSE >>