Kőlavina és földcsuszamlás Felső-Ausztriában
Hatalmas kőlavina fenyegeti a felső-ausztriai Gmundentől délnyugatra fekvő, festői szépségű tavat, a Traunseet.
A több millió tonna súlyú görgeteg napok óta mozgásban van, és már elérte a tó partját, két házat maga alá temetve. A környéken lakó mintegy ötven embert kitelepítették.
Helyszíni jelentések szerint a földcsuszamlás a tó keleti partján emelkedő, csaknem 1700 méter magas Traunstein-hegy öbölszerű oldalában, a Gschliefgrabenben következett be. Geológusok becslése szerint mintegy 250-500 ezer köbméternyi sár- és kavicshordalék csúszhatott meg. A görgeteg száz méter széles és ötszáz méter hosszú, a felszín alatti mélysége elérheti az ötven métert.
A nyúlós, barna színű óriási massza leginkább egy lávafolyamra hasonlít, és felületén hozzávetőleg napi négyméteres sebességgel halad. A szakemberek azonban úgy vélik, hogy lent, a mélyben még gyorsabb a mozgása. A csuszamlás mindesetre olyan erejű, hogy a tó partján is lehet érezni a massza keltette remegést. Az egyik ága a hét végén megrekedt, a feltételezések szerint egy hatalmas sziklatömb állta az útját.
A Gschliefgrabenről a geológusok már jó ideje tudják, hogy egyfajta gyűjtőhelyként szolgál. Évente több ezer köbméter zúzalékot fog fel, amelyet sziklaomlás vagy az esőzés sodor le a Traunstein magasabb ormairól.