Műholdképen a Csomolungma első meghódítójának útja

Edmund Hillary hegymászó, akinek múlt pénteken bekövetkezett halálát maga az új-zélandi miniszterelnök jelentette be, a világon elsőként 1953. május 28-án jutott a Csomolungmára Tenzing Norgay serpával. A két hegymászó útja műholdképen szemlélve sem tűnik egy könnyű kiruccanásnak.
Az Ikonos műhold által készített felvételen a NASA szakértői bejelölték a világhírű hegymászó és természetvédő útvonalát a Világ tetején. Az Everestet meghódítani vágyók azóta is ezen az útvonalon közelítik meg a hegycsúcsot.
A világhírűvé vált két hegymászó az első tábort a Khumbu gleccserhez tartózó Khumbu Jégfalnál építette fel, amely nem volt veszélytelen, hiszen a képen is látható keresztirányú sötét vonalak a jégnyelv mozgásáról árulkodnak. Ezután a Nyugati Cwm felé vették az irányt.
A hóval vastagon borított völgy a piramis alakú Lhotse csúcs lábához és a Dél-Col-hoz vezet. Ez utóbbi a Lhotse és az Everest között húzódó nyereg. A 7920 méter tengerszint feletti magasságban lévő Col, általában az utolsó táborhelye a Csomolungmára indulóknak, habár az új-zélandi és a nepáli páros ama nevezetes túra alkalmával hatszáz méterrel feljebb építette fel utolsó táborát. Innen már „csak” öt órát másztak a világ tetejének meghódításához: a két hegymászó reggel fél hétkor indult útnak és fél tizenkettőkor ért fel a csúcsra. Ezzel beírták magukat a történelembe.
II. Erzsébet, akinek megkoronázása (1953. június 2) egybeesett a Mount Everest meghódításának hivatalos bejelentésével, lovaggá ütötte Hillaryt. Hazájában ma már az ötdolláros bankót díszíti arcképe.
A kalandos életű új-zélandi felfedező 1962-ben Himalayan Trust néven hozta létre alapítványát, amely komoly fejlesztésekkel támogatta a térségben élőket. Az alap évi 250 ezer dollárból (közel 43 millió forintból) gazdálkodva az évtizedek alatt 26 iskolát, 2 kórházat, hidakat és csővezetékeket épített, de még egy repülőtér létrehozásában is részt vett. A serpa gyerekek taníttatását ösztöndíjakkal támogatta.
2003-ban az emberbarát felfedezőt a himalájai régióért tett erőfeszítéseiért tiszteletbeli nepáli állampolgárrá nyilvánította a helyi kormány. Sir Hillary nemcsak a térség szociális problémáinak megoldásában vett részt, hanem elkötelezett természetvédőként a Sagarmatha Nemzeti Park létrehozásából is oroszlánrészt vállalt, és mindent elkövetett az egyre népszerűbbé váló hegymászóturizmus miatti környezetszennyezés visszaszorítására a Csomolungma környékén. Többek között szerette volna elérni, hogy pár évre zárják le a vidéket a látogatók elől, hogy a feldúlt ökoszisztéma helyreállhasson.
Kapcsolódó cikkünk: