Megnőtt az Egyesült Államok területe

Újabb méréseknek köszönhetően kiderült, hogy az Egyesült Államok sarkvidéki tengeri területe jóval nagyobb, mint azt korábban gondolták. Ez a jövőben hivatkozási alapot adhat az országnak a tengerfenék ásványkincseiért folyó vitában.
Az Amerikai Óceán- és Légkörkutató Intézet (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) felmérésének eredménye szerint az Alaszkától északra fekvő kontinentális talapzat (más néven kontinentális self, a mintegy 200 méternél sekélyebb vízborítású, partközeli tengeri területet jelenti) határa 185 kilométerrel távolabb húzódik a parttól, mint korábban gondolták.
A hír jelentősége abban rejlik, hogy ezzel elvileg megnőtt az Egyesült Államok tengeri területe. Vagyis ha a jövőben sor kerül a sarkvidéki tengerfenéken rejlő nyersanyag és energiahordozó kitermelésére, ez az új „felfedezés” alátámaszthatja az USA igényét a nemzetközi vitában.
Az ENSZ Tengerjogi Egyezménye (United Nations Convention on Law of the Sea – UNCLOS) szerint az egyes országok a partjuktól 370 kilométer (200 tengeri mérföld) távolságig terjedő területen folytathatnak szabadon gazdasági tevékenységet, vagyis ezen a területen lévő nyersanyag és tengeri halállomány kizárólag az érintett országot illeti. A zóna kiterjesztésére akkor van lehetőség, ha bizonyítani tudják, hogy kontinentális selfjük ennél nagyobb, és szerkezetileg valóban a szárazföldhöz tartozik.
Az Egyesült Államok az egyetlen sarkvidéki tengeri területtel rendelkező ország, amely még nem ratifikálta a tengerjogi egyezményt. A csatlakozás kérdése állandó vita tárgyát képezi az amerikai Kongresszusban.
Még bizonytalanok a határok
A „felfedezés” viszont még nem oldotta meg a kérdést, hogy hol is húzódnak pontosan az ország tengeri határai. „Az már most biztos, hogy az USA és Kanada selfterületei bizonyos átfedést mutatnak. A jövőben együtt kell működnünk a szomszédos országokkal abban, hogy „meghúzzuk” a határvonalat, és kizárjunk minden lehetséges átfedést” – nyilatkozta Andy Armstrong, az NOAA igazgatóhelyettese. Az Oroszországgal való közös tengeri határt is eddig csak nagyvonalakban húzták meg.
A Csukcs-tengerben, Alaszkától 645-956 kilométerre, északra végzett kutatás költsége 1, 2 millió dollár volt. A kutatás során egy jégtörő hajóról egy szonár segítségével „tapogatták le” a tengerfeneket. Az így nyert képek, a valaha végzett mérések közül a legrészletesebbek.
A következő vizsgálatot augusztus-szeptemberre tervezik, és a kutatók reményei szerint sikerül „tovább bővíteni” a kontinentális self területét. Nem kevés múlik az új eredményeken, hiszen a becslések szerint a világon fel nem tárt kőolaj- és földgázkészletek negyede az északi sarkvidéken, a tengerfenéken rejtőzik. A felmelegedés hatására előreláthatólag egyre hosszabb lesz a jégmentes időszak a sarkvidéken, ami új hajózási útvonalak megnyitását teszi lehetővé, valamint a mélyben rejlő nyersanyag és energiahordozók feltárását.
Kapcsolódó cikkeink: