Felfedték a kráter titkát
Megfejtették az amerikai nemzeti parkok történetének leghosszabb ideje tartó rejtélyét. A Glen-kanyontól északra lévő Upheaval Dome nevű hatalmas kráterről immár egyértelműen bebizonyosodott, hogy meteorit-becsapódás révén keletkezett, több mint 150 millió évvel ezelőtt.
Az amerikai Utah államban, a Colorado folyó mentén húzódó Canyonlands Nemzeti Parkban található Upheaval Dome igen látványos kráter. A különös ráncokba felgyűrődött falu kráter közel hat kilométer átmérőjű, és mintegy 400 méter mély. Német kutatók most egyértelmű bizonyítékot találtak arra, hogy a kráter meteorit-becsapódás során keletkezett.
„Sok-sok évi kutatás és bizonytalanság után úgy tűnik, most végre döntő bizonyíték született a kráter keletkezésére, vagyis egy nagy erejű meteorit-becsapódásra” – mondta Christian Koeberl, a Bécsi Egyetem kutatója a Discowery Newsnak.
A felfedezés két német kutató, Elmar Buchner és Thomas Kenkmann nevéhez fűződik, akik eredményüket a Geology című szaklap márciusi számában tették közzé. A kutatók a kráter oldalában ún. sokkolt kvarcszemcséket találtak. A sokkolt kvarc a „normális” kvarctól eltérő kristályszerkezetű ásvány, és mint a neve is elárulja, csak nagyon nagy nyomáson alakul ki (ilyen kvarckristályokat mutattak ki más meteorit-becsapódások helyszínén, valamint felszín alatti atomrobbantások környékén is). A sokkolt kvarcszemcsék jelenléte a kutatók szerint döntő bizonyítéka a meteorit-becsapódásnak, amely mintegy 170 millió évvel ezelőtt történhetett.
Korábban a kutatók körében több feltételezés élt a kráter keletkezésével kapcsolatban. Az 1930-as években az Upheaval Dome-ot még vulkáni eredetű képződménynek tartották. Az 1960-as években napvilágot látott a sódiapír elmélet, amely szerint a több száz millió évvel ezelőtt a területet borító tengerből kivált só a mélybe süllyedve a nagy nyomás miatt kiemelkedett egy sódómot (sódiapírt, kúpot) képezve a felszínen. Az így felgyűrt kőzetet az erózió idővel lepusztította, és kialakult a mai kráter és annak közepén a lepusztult dóm.
A meteorit-becsapódás „ötlete” csak az 1980-as években merült fel, de egészen mostanáig nem volt teljes mértékben bizonyított tény. Közel egy évszázadon keresztül tartott a bizonytalanság a kráter keletkezését illetően.
Kapcsolódó cikkeink: