Teleszkópokat állítanak fel a Holdon
A Hold Földtől távoli oldalára tervez teleszkópot két amerikai kutatócsoport is. A „zavartalan kilátású” helyen felállítandó műszerektől elsősorban az univerzum korai időszakára vonatkozó adatokat remélnek a szakemberek.
A NASA jelenleg két új generációs teleszkóp kifejlesztésére irányuló programot támogat több millió dollárral. A Massachusetts Institute of Technology (MIT) valamint a Naval Research Laboratory (NRL) teleszkópjai a tervek szerint képesek lesznek a világűrből érkező rádiósugárzás észlelésére a Holdról.
Ezzel a kutatók számos információt nyerhetnek a világegyetem eddig kevéssé ismert kezdeti korszakáról, az úgynevezett „sötét korszakról”, amikor még csak kialakulóban voltak a csillagok, galaxisok. A teleszkópok által vizsgálandó rádiósugárzás az univerzum jelenlegi állapotának kialakulása, az ősrobbanás óta van jelen a mai napig is ún. maradványsugárzásként a világűrben. Ezek vizsgálata számos információt elárulhat az univerzum korai szerkezetéről, anyagáról.
A kutatás helyszínéül azért választották a Holdat, mert így kihasználhatják a légkör nélküli égitestről nyíló „zavartalan kilátást”. Mivel a Föld nagy mennyiségű rádióhullám „forrása”, földi megfigyelés esetén nehéz kiszűrni ezeket a zavaró hatásokat. Ezért a jelenleg működő ilyen típusú vizsgálatok lakott területektől távol folynak. A helyzetet nehezíti, hogy bolygónk légkörének külső része, az ionoszféra eltéríti, szétszórja a világűrből érkező kozmikus sugárzást, ezért a Földről csak igen korlátozott mértékben van lehetőség ezek megfigyelésére. A Hold Földtől távoli oldalán viszont ezek a zavaró hatások kevésbé jelentkeznek.
A Massachusetts Institute of Technology kutatói által jelenleg tervezés alatt álló Lunar Array for Radio Cosmology nevű teleszkóp több száz nagyon érzékeny műszerből állna, és összesen két négyzetkilométer területet fedne le. A teleszkópok telepítése robotokkal történne. Az új generációs teleszkópok ezen kívül információval szolgálhatnak többek között napkitörésekről, napfoltokról, más bolygók rádiósugárzásáról vagy akár a fekete lyukakról. A teleszkópok felépítésére és üzembe helyezésére valószínűleg csak 2025 után kerül sor – olvasható a Massachusetts Institute of Technology honlapján.