Lehet élet a Szaturnusz holdján?
A Szaturnusz az elmúlt napokban két meglepetéssel is szolgált a tudósok számára. Míg legnagyobb holdjáról, a Titánról bebizonyosodott, hogy nagy kiterjedésű óceán húzódik a felszíne alatt, úgy tűnik a jóval kisebb Enceladus felkerült az életgyanús égitestek listájára.
Az Enceladus hamarosan az élet nyoma utáni kutatás egyik fő célterülete lehet a Naprendszerünkben. A Cassini űrszonda mérési adatai arra engednek következtetni, hogy a mindössze 500 kilométer átmérőjű, vízjéggel borított égitesten megtalálhatók az élet kialakulásához szükséges feltételek: megfelelő hőmérséklet, szerves anyag és talán folyékony halmazállapotú víz.
A Cassini megfigyelései rávilágítottak arra, hogy a hold déli sarkvidékén lévő mintegy 130 kilométer hosszú, szinte párhuzamos hasadékok jóval melegebbek, mint azt korábban gondolták. A legújabb mérések szerint a területen -93 Celsius fokos hőmérséklet uralkodik. Ezek mentén a hasadékok mentén törnek a felszínre az Enceladus látványos „gejzírjei”. A gázokból és apró jégdarabokból álló szökőkutak több száz kilométer magasra emelkednek.
„A meglepően magas hőmérséklet arra enged következtetni, hogy a felszín alatt nem túl mélyen akár folyékony halmazállapotú víz is lehet” – mondta John Spencer, a Colorado Állambeli boulderi Southwest Research Intézet kutatója, aki részt vett az űrszonda adatainak kiértékelésében.
Mint arról a National Geographic Online is beszámolt, a Cassini március közepén 50 kilométerre közelítette meg az Enceladust. Eközben átrepült a gejzírek felső részén is, és méréseket végzett azok összetételéről. Az eredmények meglepték a kutatókat, ugyanis kiderült , hogy a gejzírek jóval nagyobb mennyiségű vízgőzt, szén-dioxidot, szén-monoxidot valamint metánt és propánt tartalmaznak, mint korábban gondolták.
A kutatók szerint a gejzírek összetétele, kémiai szempontból nagyon hasonlít az üstökösökre, de azokkal ellentétben a Szaturnusz holdja, nem a Nap körül kering, és energiáját sem abból nyeri. Vagyis a holdon zajló események az égitest belső, saját hőjéből táplálkoznak. A kutatók az új adatoktól azt remélik, hogy segítenek megfejteni a gejzírek működési mechanizmusát, hajtóerejét.
„Az Enceladuson van hő, víz és szerves anyag, amelyek az élet kialakulásának fő alkotóelemei. A kép akkor lesz teljes, ha sikerül folyékony víz nyomára bukkannunk” – hangsúlyozta Dennis Matson, a NASA Jet Propulsion Laboratóriumának munkatársa. Erre idén még sok esélyük van, hiszen decemberig a Cassini még négyszer megközelíti az Enceladust.
Kapcsolódó cikkeink: