Őskrokodil a tengerek mélyén
Brazíl kutatók ősi tengeri krokodilok eddig legteljesebb csontvázára bukkantak. A hegyesorrú krokodilok valószínűleg a cápákkal együtt domináns ragadozók voltak a világ óceánjaiban úgy 62 millió éve.
Brazil tudósok szerdán jelentették be, hogy rábukkantak ezeknek a történelem előtti őshüllőknek az eddig ismert legteljesebb csontvázára. Az új fajnak a Guarinisuchus munizi nevet adták, és véleményük szerint új megvilágításba helyezi a mai krokodilok evolúciótörténetét.
Az ősmaradvány a koponyából, egy állkapocscsontból és csigolyákból áll, ezzel az egyik legteljesebb példánya a Dél-Amerikából eddig előkerült tengeri krokodiloknak, nyilatkozta a hírügynökségeknek Alexander Kellner, a Rio de Janeiro-i Szövetségi Egyetem Nemzeti Múzeumának munkatársa. Más tudósokkal együtt ő mutatta be az ősmaradványokat, valamint a 3 méter hosszú krokodil modelljét a múzeumban.
„Ez a nagyon ritka lelet számos új elmélet kidolgozására ad lehetőséget” – mondta Kellner, aki a felfedezésről a Proceedings of The Royal Society B folyóiratban kedden megjelent cikk társszerzője.
A Guarinisuchus minden jel szerint közeli rokona az Afrikában talált tengeri krokodiloknak, ami alátámasztja azt az elképzelést, hogy a csoport Afrikából származik, és onnan vándoroltak Dél-Amerikába, mielőtt elterjedtek volna Észak-Amerika part menti vizeiben.
A lelet arra is utal, hogy a tengeri krokodilok a korai paleocénben, mintegy 65 millió éve váltották föl a tengeri gyíkokat. A tengeri gyíkok ugyanebben az időszakban kipusztultak.
A most bemutatott csontokra Brazília északkeleti államában, Pernambucóban találtak rá. A tudósok a Guarinisuchus nevet a tupi indián „guarani”, azaz harcos szóból vették, a „munizi” fajnevet pedig Deraldo da Costa Barros Muniz brazil paleontológus tiszteletére adták az állatnak. Muniz számos dinoszaurusz-ősmaradványt fedezett föl Brazília északkeleti partvidékén.
Az elmúlt években Brazília-szerte sok krokodilősre bukkantak a tudósok. Januárban jelentették be egy 80 millió éves szárazföldi hüllő fölfedezését, amely összekötő láncszem lehet a történelem előtti és a mai krokodilok között. Két éve a Rio de Janeiro-i Szövetségi Egyetem paleontológusai számoltak be egy 70 millió éves krokodil-ősmaradvány föltárásáról, amelynek az Uberabasuchus terrificus, azaz az „uberbai rettentő krokodil” nevet adták.