Fotó: Az eddig ismert legfiatalabb bolygó
Az eddig ismert legfiatalabb, mindössze pár száz évesre becsült bolygót fedezték fel brit csillagászok a Bika csillagképben.
A formálódó égitest a Földtől 520 fényévnyire található, és a szintén fiatal HL Tau nevű csillag körül kering. A számítások szerint a csillag 100 ezer évnél fiatalabb. Összehasonlításképpen: Napunk 4, 5 milliárd éves.
A bolygóembrió pedig csupán 1600 éve indulhatott fejlődésnek a tudósok szerint. A korábban ismert legfiatalabb bolygót tízmillió évesre becsülték.
Fiatal kora ellenére „kifejlett méretű” bolygóról van szó: már most 14-szer nagyobb, mint a Jupiter. Csillaga körül hozzávetőlegesen kétszer nagyobb távolságban kering, mint a Naptól a Neptunusz. Néhány millió év múlva a bolygó hatalmas gázóriássá növekszik.
„Az az állapot, amelyben most megfigyelhetjük, olyasféle, mint amikor az emberi embrió első sejtosztódásai kezdődnek” – idézte a The Times brit napilap a kutatócsoport tagját, Jane Greavest, aki a nagy-britanniai St. Andrews Egyetem munkatársa.
Az új-mexikói VLA rádióteleszkóp felvételein látható masszív és fényes folt a HL Tau körül keringő gáz- és porfelhőben a tudósok szerint lassan bolygóvá sűrűsödő anyag. Greaves feltételezi, hogy az égitest mintegy 1600 évvel ezelőtt annak hatására indult fejlődésnek, amikor egy másik fiatal csillag áthaladt a HL Tau rendszerén.