Meghosszabbítják a Cassini űrszonda küldetését
A NASA a napokban jelentette be, hogy két évvel meghosszabbítja a Szaturnusz körül keringő Cassini küldetését. Az űrszonda több mint tíz éve indult útnak az óriásbolygóhoz, amelyről azóta számos felvételt készített, új információval látva el a kutatókat.
1997-ben indult a nagysikerű kettős nemzetközi küldetés, a Cassini-Huygens. Az európai fejlesztésű Huygens űrszonda 2005-ben leszállt a Titán felszínén, és felvételeket küldött a Szaturnusz holdjáról. Az amerikai Cassini pedig a Szaturnusz körül keringve mintegy 140 ezer felvételt továbbított a földi irányító központba. Ezek a felvételek túl azon, hogy a laikusok számára is szemet gyönyörködtetőek, számos új adatokkal gazdagították a tudósoknak az óriásbolygóról való ismereteit.
Mint arról a National Geographic Online is beszámolt, nemrégiben a Szaturnusz Enceladus nevű holdja éppen a Cassini felvételei alapján felkerült az „életgyanús” égitestek listájára. Az űrszonda idén márciusban mintegy 50 kilométerre közelítette meg a holdat. Mérési adatai arra engednek következtetni, hogy a mindössze 500 kilométer átmérőjű, vízjéggel borított égitesten megtalálhatók az élet kialakulásához szükséges feltételek: megfelelő hőmérséklet, szerves anyag és talán folyékony halmazállapotú víz.
A Cassini megfigyelései alapján derült ki, hogy a Szaturnusz legnagyobb holdjának, a Titánnak a forgástengelye valamint a forgási sebessége eltér a kutatók által eddig vélt értéktől. A Cassini „érdemeihez” tartoznak a Szaturnusz gyűrűrendszeréről készített eddigi legrészletesebb felvételek is.
A NASA a napokban jelentette be, hogy két évvel, vagyis 2010-ig meghosszabbítja a Cassini küldetését. Eredetileg az űrszonda július végéig működött volna. Az új tervek szerint viszont még hatvanszor meg kell kerülnie a Szaturnuszt, és meg kell közelítenie annak legnagyobb holdját, a Titánt valamint négy másik kísérőjét.
A Cassini-Huygens kettős program mintegy 3, 3 milliárd dollár értékű költségét a NASA, az Európai Űrkutatási Hivatal (ESA) valamint az Olasz Űrkutatási Hivatal állja. A hosszabbítás még további 160 millió dollárba kerül. A szakértők szerint az űrszondától várható adatok kiindulási alapul szolgálhatnak a Titánhoz vagy az Enceladushoz induló jövőbeni expedíciókhoz.
Kapcsolódó cikkeink: