Fotó a villámlással kísért vulkánkitörésről
Kilencezer év szunnyadás után a napokban tört ki a chilei Chaitén vulkán. A láva, por és hamu május eleje óta váltakozva tör a felszínre. A vulkánkitöréseket gyakran villámlás kíséri, amit most egy fotósnak sikerült lencsevégre kapnia.
Május 2-án, kilencezer év nyugalom után kitört a Chaitén vulkán Chilében, az argentin határ közelében. A kitörés során keletkező por- és hamuoszlop mintegy 19 kilométer magasra jutott fel a légkörben. A kiömlő láva nagy sűrűségű és viszonylag kevés, ezért nem öntött el nagy területet.
A vulkán aktivitása még nem fejeződött be. A vulkánkitörés szerencsére nem követelt emberáldozatot, a hatóságok mintegy négyezer embert telepítettek ki.
Az amúgy is igen látványos természeti jelenség most rendkívül hálás fotótémának bizonyult, ugyanis a füstfelhőben villámlást is sikerült megörökíteni.
Mint arról a National Geographic Online korábban beszámolt, egyelőre még nem teljesen tisztázott, miért kíséri gyakran villámlás a vulkánkitöréseket. A kutatók szerint a kisülés valószínűleg a füstfelhőben lévő hamu, törmelékanyag és a vízrészecskék súrlódásnak köszönhető, bár a jelenségre még nincs pontosabb magyarázat. A kutatók a füstfelhőben végbemenő – a „hagyományos” viharokéhoz hasonló – villámlás jelenségét már korábban „piszkos viharnak” nevezték el.