Egy kattintásra a virtuális obszervatórium
A Microsoft Research május 13-án elindította az ingyenesen elérhető WorldWide Telescope szolgáltatást, amivel a felhasználók földi és űrtávcsövek adatait felhasználva böngészhetik a Világegyetemet.
A Microsoft Research május 13-án elindította az ingyenesen elérhető WorldWide Telescope szolgáltatást. E több éve fejlesztett program segítségével a felhasználók számos földi és Föld körül keringő teleszkóp összesen több mint 12 terabájtnyi képi adatait felhasználva interaktívan böngészhetik a Világegyetemet.
Curtis Wong, a Microsoft Research Next Media csoport vezetője e „távcső” megalkotásával gyerekkori álmát valósította meg: a korábban csak szakemberek számára hozzáférhető információk immáron a nagyközönség számára is elérhetők informatív, könnyen kezelhető formában. A célok között szerepel a gyermekek oktatásának támogatása és a tudományos érdeklődés kielégítése egyaránt.
Az alkalmazásban ezeket több funkció valósítja meg. Egyrészt csillagászok, oktatók és ismeretterjesztők hanggal és képekkel illusztrált bemutató programokat hozhatnak létre, amivel egy-egy terület érdekességei feldolgozhatók. Másrészt a program intuitív kezelőfelületű, és a közösségi tevékenységek támogatása is szerepet kapott. A WWT szolgáltatásai között szerepel külső információforrások belinkelése is: például egy galaxisra nagyítva megjelenik a Wikipédiára, az Astronomy magazinra és a NASA Astrophysical Data Systems adatbázisára mutató hivatkozás is, s így elérhetőek a publikált tudományos eredmények az adott, vagy a környező objektumokról. A program használata bárki számára percek alatt elsajátítható.
Maga az alkalmazás a http://www.worldwidetelescope.org webcímről letölthető és Microsoft Windows XP/Vista operációs rendszeren futó kliensből áll, mely a központi szerverektől tölti le a szükséges képi információkat, összekötve azokat egyéb csillagászati adatbázisokkal. A megjelenítés DirectX 9 alapú 3D gyorsítással rendelkezik, melynek maradéktalan élvezetéhez ugyan nem árt egy jó 3D gyorsító kártya és egy kétmagos processzor, cserébe viszont olyan élményben lehet részünk, mely átformálhatja az Univerzumról eddig alkotott képünket.
Forrás: hirek.csillagaszat.hu