Hogyan változott a tengerek vízszintje az elmúlt években?

A NASA szakemberei műholdak adatai alapján térképre vitték a világtengerek vízszintjének elmúlt másfél évtizedben végbement változását. A legnagyobb vízszintemelkedés a Csendes-óceán nyugati térségében következett be.
A tenger vízszintje a Föld különböző pontjain időben és térben állandóan változik. A vízszint alakulását jelentősen befolyásolja az árapály, a szél, a viharok valamint a víz hőmérséklete, hiszen a melegedő tengerek vízszintje megemelkedik a térfogat-növekedés miatt. A vízszint változásában mutatkozó regionális tendenciák évekig, de akár egy évtizedig is eltarthatnak.
A lenti ábra a tengerszint változását mutatja be 1993 és 2007 között a NASA Topex Jason 1 és Jason 2 műholdjainak adatai alapján. A vörös szín azokat a területeket jelöli, ahol a tenger vízszintje a legjobban, vagyis 2, 25 centiméterrel emelkedett meg az elmúlt közel másfél évtized során, a kék pedig a legnagyobb vízszintsüllyedést (-2, 25 centiméter) mutatja.
Mint a térképen is látható, a legjelentősebb változás a Csendes-óceán nyugati térségében ment végbe. Az Atlanti-óceán északi medencéjében, Grönlandtól délre is megfigyelhető a hőmérséklet-emelkedés. Ennek oka a sziget keleti oldalán, északról érkező hideg tengeráramlás időszakos gyengülése.
A tengerszint csökkenése két térségben is igen szembetűnő: az Egyesült Államok valamint Japán keleti partvidékén. Mindkettő a térségben uralkodó meleg tengeráramlás (Golf-áramlás és a Kuro shio-áramlás) időszakos gyengülését jelzi.
Szakértők szerint nem egyértelmű, hogy ennek a közel másfél évtizedes időszaknak a változásai természetes, periodikus folyamat részét képezik-e, vagy az ember okozta klímaváltozás, mint hosszú távú folyamat áll-e a jelenség hátterében. A NASA Topex Jason 1 és a nemrégiben fellőtt Jason 2 műholdak segíthetik a kutatókat, hogy adatokat nyerjenek arról, hogy a klímaváltozás hosszú távon, hogyan hat az óceánok hőháztartására és a tengerszint változására.