Online világatlasz készült az erdőtüzekről
Az Európa-szerte jelentkező nagy meleg északon is éreztette hatását. Június elején Norvégiában az elmúlt ötven év legpusztítóbb erdőtüze tombolt. Az okozott kár a műholdfelvételeken is jól látható. Az ESA online világatlaszt tett közzé az erdőtüzekről.
Az elmúlt években szinte szokványos nyári jelenséggé vált a mediterrán országokban tomboló erdőtűz. Az idei nagy hőség és szárazság valamint az erős szél miatt még Norvégiában is igen súlyossá vált ez a probléma. Az ország déli részén, Mykland és Froland települések határában kitört tűz gyorsan terjedt szét. Becslések szerint mintegy 3000 hektár vált a lángok martalékává. A skandináv országban ez volt az elmúlt ötven év legpusztítóbb erdőtüze.
Az okozott kár pontos felméréséhez a helyi hatóságok a tűzeset előtt és után készült műholdképeken vizsgálták az érintett területet. A lent bemutatott képet a tűzeset előtti és utáni időpontban készült két műholdkép alapján állították össze.
A legtöbb tűz az űrből is látszik: a műholdak nem csak a füstöt érzékelik, de a tűz nyomán keletkezett „égési tájsebet” is; de maga a tűz is „látható” a műholdak számára az infravörös tartományban. Az Európai Űrhivatal (ESA) műholdjai az elmúlt évtized során szinte megfigyelés alatt tartották az erdőtüzeket szerte a Földön. Ezeket az adatokat összevetve a felszíni léghőmérséklet, a felszínborítás, a vegetáció valamint az időjárás-előrejelzési adatokkal és szélviszonyokkal folyamatos monitoring alatt tarthatják az erdőket, ami hatékonyabbá teheti az erdőtüzek elleni védekezést.
Az ESA, műholdfelvételek alapján ATSR World Fire Atlas (WFA) néven az erdőtüzeket bemutató, folyamatosan frissülő online világtérképet tett közzé, amely bárki számára hozzáférhető a szervezet honlapján.
A Földön évente mintegy 50 millió hektár erdő válik a tűz martalékává. Ezek az események túl azon, hogy értékes erdőket pusztítanak el, azért is jelentenek komoly gondot, mert az égés során felszabaduló szén-dioxid révén hozzájárulnak az üvegházhatás fokozódásához.