Hol látható az augusztus elsejei napfogyatkozás?
Aki augusztus elsején, pénteken nem elégszik meg egy részleges hazai napfogyatkozással, annak bizony sokat kell utaznia, hogy a teljes sötétség sávjába érjen. A részleges napfogyatkozást viszont az MCSE szakembereinek segítségével pénteken megfigyelhetjük.
Míg a napfogyatkozás korábban félelmet és babonás hitet élesztett az emberekben, napjainkban szinte önálló turisztikai ággá nőtte ki magát. Sokan akár több száz kilométert képesek utazni azért, hogy megfigyelhessenek egy teljes napfogyatkozást. Ilyen jelenség szemtanúi lehetnek augusztus elsején az északi félteke magasabb szélességi területén élők és az oda utazók. A Hold teljes fedése egy-egy helyről mintegy 2, 5 percig lesz látható. „Ez viszonylag rövid idő, tekintve, hogy egy átlagos napfogyatkozás három percig tart, legjobb esetben viszont ez az érték akár 7, 5 perc is lehet” – mondta Fred Espenak, a NASA Goddard Űrközpont szakértője a National Geographic Newsnak.
A napfogyatkozás a koordinált világidő szerint 8:30-kor kezdődik. A teljes fogyatkozás vékony sávja Kanada északi részétől, Grönlandon, Oroszország középső részén és Mongólián át Kínáig húzódik. Míg a teljes sötétség csak kevesek kiváltsága, a részleges napfogyatkozás akár több ezer kilométer széles sávban is látható. Ez utóbbi jelenséget az Egyesült Államoktól Európán át Ázsiáig sok helyen meg lehet majd figyelni. A részleges fogyatkozás déli határa Olaszország, Görögország és az Arab-félsziget középső területe, valamint India déli csücske.
„Habár viszonylag gyakran fordul elő, hogy a Hold kitakarja a Földet, csak a jelenségek 25 százalékában történik teljes napfogyatkozás. Egy-egy ilyen különleges égi jelenségből a Föld nappali oldalán lévők mintegy fele semmit sem észlel. További 49 százalék csak a részleges napfogyatkozást láthatja, és csupán egy százaléknak van esélye a teljes fogyatkozást megfigyelni” – ecseteli az esélyeket a szakértő.
A meteorológiai prognózisok szerint augusztus elsején Kínában lesz a legnagyobb esély a teljes napfogyatkozás megfigyelésére. Ugyanis augusztusban Kínában az érintett területen a felhőzöttség 35 százalékos, szemben a teljes sötétség sávjába tartozó többi terület 90 százalékos felhőborítottságával.
Szakemberek is segítik a hazai megfigyelést
Magyarországon mindössze 15–23 százalékos napfogyatkozás lesz megfigyelhető. Ennek ellenére legyünk körültekintőek, és a jelenség megfigyeléséhez használjunk megfelelő szemvédő felszerelést! A Magyar Csillagászati Egyesület tájékoztatása szerint Budapestről nézve a napfogyatkozás 11:02:39-kor kezdődik helyi időben (a nyári időszámítás szerint), akkor lép be a Hold korongja a Nap elé. A legnagyobb fázis, amikor a Nap területének 20 százaléka takarva lesz, 11:50:22-kor következik be. Az utolsó érintést 12:38:18-kor láthatjuk. A nyugati határszélen pár perccel korábban, a keletin néhány perccel később következnek be az események. Ezt követően 2010. január 15-éig Magyarországról nem láthatjuk a Hold korongját a Nap előtt, de a következő valamirevaló, 77 százalékos részleges napfogyatkozás csak 2011. január 4-én következik be. Teljes magyarországi napfogyatkozásra pedig 2081. szeptember harmadikáig kell várnunk.
Az MCSE tagjai az ország számos pontján szerveznek nyilvános bemutatókat, ahol biztonságosan lehet megfigyelni a fogyatkozó Napot. Akik szeretnének egy nagy közös napfogyatkozás-nézésben részt venni, elmehetnek Tarjánba, a Meteor ’08 Távcsöves Találkozóra, ahol várhatóan több száz amatőr csillagász társaságában figyelhetik meg a jelenséget. Akik nem tudnak elszabadulni Budapestről, azok számára a Polaris Csillagvizsgáló is nyitva áll, ahol délelőtt 10 órától fogadják a látogatókat.
|
További információ és animáció a napfogyatkozásról: