Az igazi mennykövek

Távoli világok sokarcú küldöttei – a meteoritok. Ezekkel foglalkozik a National Geographic Magazin októberi számának egyik cikke. Történelmi emlékeket, sztorikat olvashatunk, és a meteoritfajtákkal is megismerkedhetünk.
Írta MARIJA KOZSEVNYIKOVA
Fényképezte ANDREJ BRONNYIKOV
A kőből és vasból álló meteoritok egyik altípusa a pallazit, amely az elsőként talált ilyen meteoritról, a szibériai Pallas-vasról kapta a nevét. Bár a meteoritok neve rendszerint a becsapódásuk helyéhez legközelebbi településre vagy földrajzi helyre utal, a Pallas-vasat a Szentpétervári Tudományos Akadémia német tagjáról, Peter Simon Pallasról nevezték el.
Szerkezetüknek köszönhetően a pallazitok csiszolt metszete roppant tetszetős: olyan, akár egy vasszivacs, melynek lukacsait sárgászöld olivin ásvány tölti ki. Az itt látható metszet az Esquel-pallazitból készült; az eredetileg 1500
kilogrammos tömböt egy argentin farmer találta, amikor tavat ásott.
A meteoritokban tucatjával fedeztek föl új ásványokat is – a Springwaterpallazitban bukkantak rá például a farringtonitra, amit még egyetlen földi kőzetben sem sikerült kimutatni, csupán egy másik (orosz) pallazitban.
Minderről bővebben olvashat a National Geographic Magazin októberi számában.
Kapcsolódó cikkek:
Célpont a Föld
Közép-Európa legnagyobb meteorkráterére bukkantak Magyarmecskén