Havazás a Marson

Először sikerült megfigyelni havazást a Földön kívül: a Phoenix űrszonda lézeres meteorológiai berendezése hulló hópelyheket érzékelt a Marson. A bolygó légkörében négy kilométeres magasságban úszó felhőkből származó havazás nagy szenzáció.
A hulló pelyhek nem érték el a felszínt, mert a bolygó légkörének alsó rétege nagyon száraz, ezért a jégkristályok esés közben elszublimáltak (szilárdból a folyékony halmazállapot kihagyásával gázzá alakultak).
A megfigyelés azért rendkívüli jelentőségű, mert magában hordozza a folyékony víz jelenlétének lehetőségét. A marsi tavasz beköszöntével emelkedik a hőmérséklet, ami megfelelő nyomásviszonyok esetén a megolvadó hóból átmenetileg folyékony vizet is eredményezhet.(A Marson uralkodó hőmérséklet-és nyomásviszonyok együttese miatt a víz általában csak fagyott és gáz halmazállapotban fordul elő.)
A szonda a következő lépésben a hó nyomait a felszínen keresi majd. A Phoenix eddigi leletei ígéretesek: mészkő és egyéb olyan ásványok nyomaira bukkant, amelyek vkialakulásáho folyékony víz jelenléte szükséges.
Képek forrása: NASA
Szöveg:
Ádám Rita
Vezető meteorológus
Meteo21