100 éves az Uránia Csillagvizsgáló távcsöve
Százéves a TIT Uránia Csillagvizsgáló távcsöve. A Heyde-refraktor születésnapjáról december 9-én emlékeztek meg Budapesten.
, , Az ember rendkívüli érdeklődéssel fordul a csillagok felé, a teremtett világ határain túl lévő dolgokat törekszik megismerni. Olyan kérdések foglalkoztatják, hogy van-e víz és élet más bolygókon, megismerhető-e egyáltalán a Világmindenség, s van-e határa az Univerzumnak” – hangsúlyozta köszöntőjében Vizi E. Szilveszter agykutató-akadémikus, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) elnöke. Vizi E. Szilveszter rámutatott, hogy az Uránia Csillagvizsgáló egy klasszikus ismeretterjesztő műhely, előadásainak igen népes hallgatósága van, ezért tartja oly fontosnak működését.
A Heyde-refraktort 1908-ban állíttatta fel a 19. század kiemelkedő magyar csillagásza, Konkoly Thege Miklós (1842 – 1916) egy nemzetközi program keretében, amelyet a német Karl Schwarzschild (1873 – 1916) hirdetett meg a csillagok fényességének meghatározására. Konkoly Thege Miklós is részt vállalt a programban az északi égi pólus környékének fényképezésével, ehhez a munkához rendelte meg a 20 cm átmérőjű, 303 centiméter fókusztávolságú refraktort Gustav Heyde drezdai távcsőkészítő-mesternél.
Konkoly-Thege Miklós
A Heyde-refraktor számára Konkoly Thege Miklós ógyallai (ma Hurbanovo, Szlovákia) birtokán 5 méter magas vaskupolát épített. Miután a vállalt égterületet lefényképezték, a teleszkópot főként asztrofizikai célokra használták, de 1910-ben a Halley-üstököst is észlelték vele. Az első világháború után a műszert Ógyalláról Budapestre szállították, ahol 1922-ben állították fel az eredetihez nagyon hasonló kupolában, a sváb-hegyi csillagvizsgálóban. A Heyde-refraktor 1947-ben került az Urániához, azóta a műszert főként bemutatók céljára használják
A távcsővel nemcsak a Hold, de a bolygók, kettőscsillagok és a milliónyi fényév távolságban lévő extragalaxisok, például a Tejútrendszer , , ikertestvére”, az Androméda-köd is megfigyelhetők.
Kapcsolódó cikkeink:
Magyar csillagászok új bolygót fedeztek fel
Megtalálták a Lovas 2 üstököst!