Auguszta, Bertold2024. március 29., péntek
Föld

Filmajánló

2008.12.22.Admin
National Geographic Magyarország

Bemutatjuk tizenhárom film előzetesét, amelyek az év utolsó ünnepi hetében láthatók a National Geographic Channelen.

Amerika első lakói
Sokáig mindenki úgy gondolta, hogy Amerika első benépesítői szibériai vadászok voltak, akik a Bering-földhídon keltek át az Újvilágba mintegy 14 ezer évvel ezelőtt. A legújabb kutatások és felfedezések azonban cáfolják ezt az elméletet, gyökeresen újraírva a kontinens történelmének első fejezetét. A filmben megszólaló szakértők szerint Amerika első lakói az eddig gondoltnál évezredekkel korábban érkeztek, és nem gyalogszerrel jöttek, hanem – kiváló mérnökök lévén – hajók hátán, Kelet-Ázsiából, sőt talán a távoli Európából…

A film a „Mindennapi tudomány” sorozat része.
Mikor látható? December 22., 21.00

A Hindenburg tragédiája
A sorozat az események részletes rekonstruálásával a világ legtragikusabb katasztrófái mögött álló okok nyomába ered. A valaha megalkotott leghatalmasabb léghajó, a Hindenburg a náci Németroszág dédelgetett büszkesége volt, és már építése során a luxusutazások jelképértékű légijárművévé vált. Hossza megközelítette a negyed kilométert, és alkotói úgy tervezték meg, hogy akár az Atlanti-óceán átszelésére is képes legyen. Ez utóbbi képessége azonban soha nem nyert bizonyítást, mert már az 1937-es első útja tragédiába torkollott: a Hindenburg lángok martalékává vált, és a fedélzeten tartózkodók közül 36-an életüket veszítették.

A film a „Katasztrófák nyomában” sorozat része.
Mikor látható? December 22., 19.00

Romok alatt
Napjainkban egyre több természeti katasztrófáról és terroristatámadásról kapunk hírt, amelyek hallatán felmerül bennünk a kérdés: nem lehetne megelőzni őket, vagy legalább felkészülni rájuk? Az izgalmas sorozatban Tim Tamaras és katasztrófavédelmi szakemberekből álló csapata akcióba lép… Az épületomlások hirtelen bekövetkező események, amelyek néhány pillanat alatt ezrek életét olthatják ki. A házszerkezet összerogyásával azonban még nem múlik el a veszély, hisz a meglazult födémek és az instabillá vált falak a mentőmunkásokra is halálos veszedelmet jelentenek. A filmben egy olyan szerkezet tesztelését kövehetjük nyomon, amelynek segítségével anélkül fésülhetjük át a romokat, hogy be kellene lépnünk a veszélyzónába.

A film a „Katasztrófa-mesterek sorozat” része.
Mikor látható? December 23., 21.00

Óriáspanda születik
Az óriáspanda a világ legveszélyeztetettebb állatfajai közé tartozik. A film japán készítői most mégis jó hírt hoznak róluk Kínából: a természetfilmezés történetében most először filmre vették egy vadon élő nőstény ellését, majd egy éven át figyelemmel kísérték a bocs fejlődését. Legyen ön is tanúja ennek a kivételes és szívhez szóló eseménynek – ki tudja, a későbbiekben lesz-e még alkalma rá…

Mikor látható? December 24., 14.00

A leopárd szeme
A gyönyörű film a botswanai Okavango-delta mocsárvidékének csodás díszletei közt dúló élethalálharcot tárja elénk – ezúttal nem az ember, hanem egy újszülött leopárd történetén keresztül. A díjnyertes természetfilm-készítő házaspár, Derek és Beverly Joubert kamerája három éven át követte nyomon a felnövekvő Legademát, aki a szemünk láttára ismerkedik meg az afrikai vadon könyörtelen törvényszerűségeivel. Hősünknek meg kell tanulnia, hogy amíg kicsi, nem csupán a hiénáktól, de még a portyázó páviánoktól sincs biztonságban, és bele kell törődnie, hogy bámulatos gyorsasága és tiszteletet parancsoló izomzata ellenére felnövekedése után sem ő lesz a vadon ura, hisz a jóval nagyobb testű oroszlánok, ha érdekeik úgy kívánják, bármelyik pillanatban könnyedén elbánnak vele…

Mikor látható? December 24., 16.00

A da Vinci-kód megfejtése
Igaz lenne, amit egyesek suttognak, hogy Mária Magdolna Jézus Krisztus felesége volt, és közös gyermekük is született? Lehetséges, hogy e szent család leszármazottai ma is küztünk élnek? Egy titkos csoport, amelynek Leonardo da Vinci és Sir Isaac Newton is tagja volt, állítólag tudott a rendkívüli információról, de senkivel sem osztotta meg. Vagy mégis? A legenda szerint Leonardo képei számtalan titkos üzenetet tartalmaznak a szenzációs “ténnyel” kapcsolatban, amelyeket a film szakértője, Elizabeth Vargas most megkísérel megfejteni…

Mikor látható? December 25., 18.00

Új életek
Egy dél-utahi állatorvoscsoport nem mindennapi dologra vállalkozott: nem tudván tovább nézni a környék sok száz elhagyott, beteg vagy bántalmazott kutyájának szenvedését, létrehozták a Kutyavárost, melyben mostantól minden rászoruló eb védelemre és új otthonra talál. Az epizódban a menhely állatorvosa, Dr. Mike Dix fogyókúrára fogja Wychecket, a mozgássérült kutyust, akin, ha súlya nem csökken jelentősen, kockázatos csípőműtétet kell végrehajtani; Ann Allums idomár egy fékezhetetlen ebből megpróbál tökéletes házikedvencet faragni; az állatviselkedés-kutató Sherry Woodard pedig kezelésbe veszi Knightly-t, az éltes weimaranert, hogy az ideges természetű állat legalább agg éveit stresszmentesen, nyugalomban tölthesse el.

A film a „Kutyaváros” sorozat része.
Mikor látható? December 26., 19.00

A Columbia űrsikló
A sorozat az események részletes rekonstruálásával a világ legtragikusabb katasztrófái mögött álló okok nyomába ered. Amikor a Columbia űrsikló 16 napos küldetése után belépett a Föld légkörébe, mindenki azt hitte, hogy egy tökéletesen végrehajtott leszállásnak lesz a szemtanúja. A nap ragyogóan sütött, és a héttagú legénység családtagjai bizakodva várakoztak a floridai Cape Canaveral repülőtéren. A kaliforniai partvidék felett azonban a szemtanúk beszámolói szerint alkatrészek kezdtek hullani a járműből, amely nem sokkal később Texas egén teljesen a darabjaira esett. Vajon milyen tényezők vezettek a Columbia tragédiájához? A film erre a ma is aktuális kérdésre keresi a választ.

A film a „Katasztrófák nyomában” sorozat része.
Mikor látható? December 25., 21.00

Visszataszító munkák
Egyes munkák olyan megerőltetőek vagy visszataszítóak, hogy senki sem akarja elvállalni őket; az epizódban olyan emberekkel találkozunk, akiknek balszerencséjükre csak efféle pénzkereseti lehetőség jutott. A kaliforniai Oaklandben élő Neal Smith számára az erőszakos halálesetek melléktermékei hozzák a mindennapi betevőt: szegény ember gyilkossági helyszínek takarításával foglalkozik… Az indonéz Sukarman munkahelye – egy működő tűzhányó – ehhez képest kifejezetten romantikusnak gondolható: egészen addig, amíg meg nem tudjuk, hogy ő a forró hegy gyomrába jár le kenet bányászni, csupasz kézzel, halálos gőzök közepette. A kénszag azonban messze nem a legrosszabb illat a világon. Rebecca Wilson, a Tennessee-i Egyetem igazságügyi antropológusa a fizetéséért nap mint nap rothadó holttesteket vizsgál, tapogat és szagolgat a tudomány és az igazságszolgáltatás ügyének előremozdítása érdekében…

A film a „Tabu” sorozat része.
Mikor látható? December 26., 22.00

Irány a dzsungel!
A sorozatban a nyughatatlan világutazó, Marsh Mokhtari olyan helyekre jut el olyan időben, ahova és amikor más nemigen vágyik a mostoha időjárási és terepviszonyok miatt. Az epizódban Marsh a híres-hírhedt panamai dzsungelbe, a Darien Gap-be látogat. A mocsaras esőerdő nem túlzottan hívogató, hisz sűrűjében csak úgy hemzsegnek a különféle veszélyes állatok és a még náluk is veszélyesebb kolumbiai gerillák…

A film a „Veszélyes autózás” sorozat része.
Mikor látható? December 27., 20.00

Borotválkozás
A sorozat hétköznapjaink néhány olyan megszokott tartozékát mutatja be, amelyek áldásait akkor értékelnénk igazán, ha valamilyen okból le kellene mondanunk róluk. A borotválkozás harmincezer éves szokása napjainkra esztétikai megszállottsággá és – nem utolsó sorban – sokmilliárdos üzletté változott. A verseny élességét jól mutatja, hogy a pengegyártó cégek a legtökéletesebb eredmény érdekében nem csupán az emberek borotválkozási szokásait követik figyelemmel, de az sem túl nagy áldozat számukra, hogy miniatűr kamerákat fejlesszenek ki a pengék vágási mechanizmusának feltérképezésére… Az epizód igy olyan különleges iparág kulisszatitkai mögé enged bepillantást, amelynek gyökerei az egyiptomi piramisok előtti időkbe nyúlnak vissza.

A film a „Hétköznapi titkok” sorozat része.
Mikor látható? December 27., 16.00

Izrael királyai
A Biblia egyes epizódjai rejtélyes, sőt csodás természetük miatt máig nem hagyják nyugodni a tudósokat; a nagysikerű sorozat legújabb epizódjai ezekre az Istennek tulajdonított természetfeletti történésekre keresnek evilági magyarázatokat. Dávid a Biblia szerint egy kővel megölte Góliátot, és Jeruzsálemet bevéve Izrael első királya lett. Fia, az Első Templomot építtető Salamon esetében a történet szerint a tehetség és a siker paradox módon szintén végtelen gyengeséggel és bűnnel párosult. De vajon e bibliai királyok valós, vagy kitalált személyek voltak-e? Miként nézett ki az Első Templom valójában? És mit kezd egy férfi 700 feleséggel?

A film a „Leplezetlen Biblia” sorozat része.
Mikor látható? December 28., 21.00

Kockázatos holdraszállás
Az izgalmas sorozat a világtörténelem rejtélyes eseményeit, talányos személyiségeit és nagy megválaszolatlan kérdéseit állítja vallatólámpája éles fényébe. 1969 júliusában világszerte mintegy 600 millióan figyelték lélegzetvisszafojtva, amint Neil Armstrong első emberként egy másik égitestre teszi a lábát. A siker teljes volt, azonban nem adták olcsón, hisz az Apollo-11 misszióját és az azt követő öt holdraszállást a történelem legdrágább és legveszélyesebb expedíciói közt tartják számon a szakemberek. Az ember Holdra juttatása tehát hatalmas anyagi áldozatokat követelt az Egyesült Államoktól – de vajon maguk az űrhajósok mit kockáztattak, amikor több százezer kilométeres útra vállalkoztak az ismeretlenbe? Valóban annyira fényes és problémamentes volt a menetelés a Holdra, mint ahogy az a köztudatban máig él? Az epizód az Apollo-program eddig el nem mondott történeteit osztja meg a nézőkkel…

A film a „Titokzatos történelem” sorozat része.
Mikor látható? December 28., 20.00

Olvadó sarki jég

Olvadó sarki jég

Az elmúlt években a tudósok tanúi voltak, milyen elképesztő mértékben változik a tengeri jég kiterjedése. A 2016-os rekord alacsony értéket egy másik követte 2022-ben, majd egy harmadik 2023-ban.

Véget ért egy klímamérnöki kísérlet

Véget ért egy klímamérnöki kísérlet

Úgy döntöttek, befejezik a Harvard Egyetem kis léptékű klímamérnöki kísérleteinek sorozatát, a SCoPEx-et.

Hogyan nőhetett ekkorára a Denali?

Hogyan nőhetett ekkorára a Denali?

Észak-Amerika legmagasabb hegycsúcsa 6190 méteres tengerszint feletti magasságú, és több mint 2700 méterrel nyúlik a környezete fölé.

A világ legdélebbi postahivatala

A világ legdélebbi postahivatala

A postát egy alapítvány üzemelteti, a közvetlen szomszédok pedig elegáns frakkot hordva csúszkálnak a hóban.

Kína nem beszél, csak halad

Kína nem beszél, csak halad

A kínai űripar hatalmas lépésekkel halad előre, nemrégiben indították el a Hold körül kiépülő kommunikációs átjátszó műholdrendszer új tagját.

National Geographic 2024. márciusi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

18 780 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket