Veszélyben vannak a házak a Három szoros-gát mentén

A világ legnagyobb víztározójának próbaüzeme során eddig közel ezer embert kellett kitelepíteni.
Három hónapja kezdődött el a Három szoros-gát próbaüzeme, amelynek során a víztározó korábbi, 145 méteres vízszintjét 172, 3 méterre emelik. Ázsia leghosszabb folyója, a Jangce középső szakaszán található óriásgát hossza 660 kilométer, s a tározó jelenleg 19, 3 milliárd köbméter vizet tartalmaz.
Mint ismeretes, Kína a folyó megzabolázása és áramtermelés céljából évekkel ezelőtt monumentális méretű vízierőmű létesítésébe fogott. Az elkészült mű végül a világ legnagyobb ilyen jellegű beruházása lett. Több százezer hektárnyi földet árasztottak el, javarészt mezőgazdasági területeket és falvakat, és több mint egymillió embernek kellett elköltözni otthonából. Mindez heves ellenérzéseket váltott ki az építkezéssel kapcsolatban, politikusok és szakértők egyaránt támadásokat intéztek a beruházás ellen.
A mostani vízszintemelkedés eddig már több mint kéttucat földcsuszamlást és sárfolyást eredményezett, amelyek következtében mintegy ezer ember otthona semmisült meg. A kínai hatóságok közölték, hogy emberi életben nem esett kár, és azokat az embereket, akiknek házai a veszélyeztetett területeken vannak, új helyre költöztetik, és hamarosan új otthonokat építenek számukra.
A szakértőkből, helyi lakosokból és kormányzati tisztségviselőkből álló csoportok folyamatosan vizsgálják a védmű összesen 1000 kilométer hosszú töltését, a partvonalat, illetve a földtani állapotokat, s ezekről napi jelentések készülnek.
S így, bár további csuszamlások és sárfolyamok nem zárhatók ki, hiszen a domborzati és talajtani viszonyok következtében már a Kr. u. 5. században uralkodó Szung-dinasztia idejétől regisztrálnak ilyeneket a Jangce mentén, a tározó feltöltése biztonságos – hangsúlyozta a töltéseket vizsgáló csapat vezetője.
A legnagyobb tervezett vízállás 175 méteres lesz, a tározó által termelt villamos energia mintegy 15 közép- kelet- és dél-kínai tartomány energiaszükségletét hivatott segíteni. A 2006-ban üzembe helyezett tározó 26 turbógenerátora évente mintegy 84, 7 kW energiát állít elő, amely 40–50 millió tonna feketeszén elégetésével egyenértékű.
Kapcsolódó cikkek: