Best of NG Online 2008. 1. rész
Egy legendás hegymászó, titokzatos antarktiszi élőlények, a Szaturnusz holdjai, föld alatti világháborús alagútrendszer, körkép a gyerekkatonák helyzetéről, és a cápák, akik csak kóstolják az embert. Az elmúlt esztendő legolvasottabb cikkei.
Elhunyt a világ tetejének meghódítója
Elsőként hódította meg a világ legmagasabb hegycsúcsát, a 8848 méteres Csomolungmát, de eljutott az Északi- és a Déli-sarkra, és elhíresült humanizmusáról, környezetvédelmi elkötelezettségéről is Sir Edmund Hillary hegymászó, Új-Zéland leghíresebb szülötte, akinek halálhírét pénteken jelentette be az ország miniszterelnöke. tovább…
Gigantikus élőlények az antarktiszi vizekben
Az Antarktisz jeges vizeinek élővilágát vizsgáló ausztrál kutatók titokzatos élőlényeket gyűjtöttek a sötét mélységben, köztük hatalmas tengeri pókokat és óriási férgeket. Amerikai kutatók eközben arra figyelmeztettek, hogy a klímaváltozással megjelenhetnek a cápafajok a térségben, teljesen felborítva az eddigi ökoszisztémát. tovább…
Lehet élet a Szaturnusz holdján?
Szaturnusz az elmúlt napokban két meglepetéssel is szolgált a tudósok számára. Míg legnagyobb holdjáról, a Titánról bebizonyosodott, hogy nagy kiterjedésű óceán húzódik a felszíne alatt, úgy tűnik a jóval kisebb Enceladus felkerült az életgyanús égitestek listájára. tovább…
Húsz kilométeres alagút a frontvonal alatt
Márciustól a nagyközönség számára is látogatható az észak-franciaországi Arrasban az első világháború egyik legnagyobb létesítménye. A húsz kilométeres alagútrendszer arra szolgált, hogy a brit katonák a frontvonal mögé jussanak. Az alagútban 1917. húsvétján 24 ezer katona várt a bevetésre. tovább…
Csökken a gyermekkatonák száma
Az utóbbi négy évben ugyan világszerte csökkent a gyerekkatonák száma, ám ez elsősorban a konfliktusok számának csökkenésével magyarázható. Manapság is 17 olyan válsággóc van, ahol gyerekkatonák is harcolnak, de világszerte 63 ország érintett valamilyen formában a gyermekkatonák ügyében – áll egy nemzetközi emberjogi szervezet jelentésében. tovább…
A cápák nem tekintik tápláléknak az embert
Egyes hírek szerint Mexikóban mészárlással válaszoltak a part menti vizekben történt cápatámadásokra. A szakértő szerint ez a reakció ostobaság, zöldek pedig a nagy fehér kipusztulására figyelmeztetnek. Egyébként a cápa nem eszik embert: megkóstolja, de nem szereti. Más kérdés, hogy egy ilyen kóstolásba könnyen belehalunk. tovább…