Épül a harmadik kínai antarktiszi kutatóállomás
Az ázsiai ország a fagyos déli kontinens belső, magasan fekvő területén létesít újabb tudományos bázist.
Az új állomás, amely a szárazföld belsejében, a Dome Arguson épül föl, a kutatóbázisok közül a legmagasabban létesült: a tengerszint felett 4093 méter magasan található. Erre a jégsapkára a kínai tudósok először 2005 januárjában jutottak fel. Itt hozzák létre harmadik kutatóbázisukat. (A kontinens legmagasabb pontja egyébként az Ellsworth-hegységben található Vinson Massif, amely 5140 méterrel magasodik a tenger szintje fölé.)
A Kunlun névre keresztelt kutatóállomás főépületével a 25. Antarktisz-expedíció tagjai szerdán készültek el. Az építkezés előkészületeit tavaly januárban a 24. expedíció tagjai végezték. A szárazföld belsejében felépített első kínai kutatóállomás 559 négyzetméteren helyezkedik el, a főépület 236 négyzetméter alapterületű.
A kutatók csillagászati, űrfizikai, geofizikai, topológiai, légkörtani és a gleccserekkel kapcsolatos vizsgálatokat fognak végezni. A kínai szakemberek a jégtakaró alatti földtani fejlődés alakulására is kíváncsiak, és a globális klímaváltozás hatásait is mérni fogják.
Kínán kívül eddig az Amerikai Egyesült Államok, Argentína, Ausztrália, Belgium, Chile, a Dél-Afrikai köztársaság, Franciaország, Hollandia, Japán, Lengyelország, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Oroszország, Svédország és Új-Zéland létesített kutatóbázist a jeges déli kontinensen.
Az Antarktiszt az 1959-ben megkötött Antarktiszi Egyezmény védi. A megállapodás alapján a Déli-sarkvidéken bármely ország létesíthet tudományos kutatóállomást, azonban tilos a kontinens ásványkincseinek kitermelése, hulladékok tárolása és bárminemű katonai tevékenység.