Több tízezer bolygón is lehet élet a galaxisunkban
Skót tudósok szerint csaknem negyvenezer bolygón alakulhatott ki az élet valamely formája a Tejútrendszerben. Több száz planétán a földinél nagyságrendekkel fejlettebb lehet az intelligencia.
Az Edinburgh-i Egyetem csillagászai az utóbbi években a Naprendszeren kívül felfedezett több mint 330 bolygó adatai alapján modellezték, hogy hány bolygón alakulhatott ki élet a Tejútrendszerben. Az elemzésbe számos változót vontak be, így a víz és a különböző ásványok előfordulásának valószínűségét, vagy az anyacsillagtól való távolságot (ha a bolygó a napjához túl közeli pályán kering, akkor a forró sugarak elpárologtatják a vizet, ha viszont túl távol, a víz jéggé fagy).
A tudósok három lehetséges forgatókönyvet vizsgáltak részletesebben. Az elsőnél azt feltételezték, hogy az élet nehezen alakult ki, de azt gyors fejlődés követte – eszerint 361 intelligens civilizáció létezhet a galaxisban. A második szcenárió azon alapult, hogy az élet ugyan könnyen kifejlődött, de nem jöttek létre intelligens civilizációk – ez a feltételrendszer 31 513 bolygón engedné meg az élet valamilyen formájának jelenlétét. Az utolsó forgatókönyv azt a lehetőséget vizsgálta, hogy kisbolygó-becsapódások révén az élet átterjedhetett egyik planétáról a másikra – ezzel együtt összesen akár 37 964 bolygó is benépesülhetett. A kutatás vezetője, Duncan Forgan asztrofizikus szerint a becslés alsó határa, a 361 állhat a legközelebb a valósághoz. A kutató szerint minden esély megvan arra, hogy az elkövetkező 25–50 évben döntő bizonyíték birtokába jussunk a Naprendszeren kívüli élet létezéséről.
Mivel az újonnan felfedezett bolygók többsége jóval – csaknem egymilliárd évvel – idősebb Földünknél, feltételezhető, hogy az idegen civilizációk a mienknél jóval fejlettebbek lehetnek, azaz valószínűbb, hogy az idegenek lépnek előbb kapcsolatba velünk. A kutatók intelligens civilizációnak azt tekintették, amely rendelkezik rádió-adóállomással. Erre a fejlettségi szintre az ember mindössze 80–90 éve jutott el, míg más civilizációk akár százezer évekkel is előttünk járhatnak. Forgan szerint az emberiségnek még legalább 300–400 évre lesz szüksége ahhoz, hogy képes legyen a kapcsolatteremtésre. Ráadásul a Galaktikában létező más értelmes lények olyan távol lehetnek a Naprendszertől és a Földtől, hogy akár 30 ezer évig is eltarthat, amíg az üzenet eljut az egyik bolygóról a másikra.
Más csillagászok szerint azonban a vizsgálat figyelemreméltó ugyan, de eredménye aligha lehet több puszta spekulációnál, hiszen rengeteg a bizonytalansági tényező. Elég csak arra gondolni, hogy a becslések szerint 300–400 milliárd csillag és sok milliárd naprendszer (némelyik több központi csillaggal is rendelkezik) van a galaxisunkban, amihez képest egyelőre elenyészően csekély számú bolygóról rendelkezünk tudományos ismeretekkel.
Horváth Anikó
Kapcsolódó cikkek: