Feltérképezték az Antarktisz jege alatt húzódó magashegységet
Radaros felmérés révén kimutatták, hogy az Antarktiszt 2–4 kilométer vastagságú jégréteg borítja, amely az Alpok vonulataira emlékeztető magashegységet temet maga alá.
Egy nemzetközi kutatóexpedíció összesen 120 ezer kilométert repült be a Déli-sarkvidék felett abból a célból, hogy radartechnikával először térképezzék fel részletesen a fagyos kontinens jégpáncélja alatt megbúvó geológiai képződményeket. Már 1958 óta ismert volt, hogy a jégrétegek alatt egy magashegység húzódik a mélyben, amelyet az akkori szovjet felfedező expedíció Grigorij Gamburcev geofizikus után Gamburcev-hegyláncnak nevezett el. A most elkészült nagy felbontású térkép alapján számos hasonlatosság fedezhető fel az eltemetett hegység és az Alpok vonulatai között – mind a méretet, mind a külső jellegzetességeket tekintve.
Geológiai értelemben tehát fiatal lánchegység jegyeit mutatja a Gamburcev-hegylánc, csipkézett hegygerincekkel és csúcsokkal, mély, meredek völgyekkel. Míg az Alpok kora azonban legfeljebb 50–60 millió év, az „antarktiszi Alpok” legkevesebb 500 millió éve keletkezhetett az ősi kontinentális lemezek ütközése következtében. A déli kontinenst kb. 35 millió éve borítja jég; a mélységben rejtező, magashegységekre jellemző formakincs pedig éppen a jég munkájának az eredménye (csakúgy, mint a Skandináv-hegység esetében, amely a Gamburcev-vonulathoz hasonlóan idős röghegység).
Alpi formakincs húzódik a jég alatt
A légi felmérés során az is kiderült, hogy közel 3 kilométerrel a felszín alatt – a mínusz 30 Celsius fokos hőmérséklet ellenére – tavak rejtőznek a völgyekben, amit a több kilométer vastag jégpáncél óriási nyomása tesz lehetővé. Jég alatti tavak meglétét egyébként már korábban is kimutatták az Antarktiszon.
A jégtakaró alatti folyók és tavak rendszere
A brit sarkvidéki kutatás egyik munkatársa, Fausto Ferraccioli geofizikus arról számolt be, hogy a mélységben megbúvó hegységet mintegy 2–4 kilométer vastag jégpáncél fedi. Ha ez az óriási vastagságú jégtakaró teljes egészében elolvadna, a világóceán szintje akár 57 méterrel emelkedne meg. Persze a valóságban „csupán” fokozatos olvadásra kell számítani, de már annak is igen súlyos következményei lehetnek. Az elkészült térkép abban is a tudósok segítségére lehet, hogy megvizsgálják, hogyan viselkedik majd a jégpáncél a globális felmelegedés hatására.
Horváth Anikó
Kapcsolódó cikkek: