A hal lehet az ópium alternatívája Afganisztánban?
Afganisztán második legjelentősebb ópiumtermesztő tartományában a korábban az ópiumból élő földművesek kifizetődő alternatívát találtak: a haltenyésztést.
Afganisztán a világ legnagyobb ópiumtermelő országa. A devizabevételek jelentős része, becslések szerint évente 3 milliárd dollár a kábítószer-kereskedelemből származik, amely összeg nagy része a drogbárók és a tálib harcosok zsebébe vándorol. Bár a heroin alapanyagául szolgáló ópium termelésének mértéke 2008-ban közel 20 százalékkal csökkent az azt megelőző évhez képest, még mindig Afganisztán adja a világ ópiumtermelésének közel 90 százalékát.
Az ország keleti részén elterülő Nangahár tartományban jelentős változások történtek 2008-ban az ópiumtermelés terén. Korábban ez a tartomány volt az egyik legjelentősebb termelő körzet, mára azonban szinte teljesen eltűntek a mákültetvények, amelyekből az ópiumot ki lehet nyerni. Valószínűleg ezzel magyarázható a termelésben országos szinten 2008-ban bekövetkező visszaesés. Az események mögött Gul Aga Serzai, a tartomány kormányzója áll, aki az idén augusztusban esedékes elnökválasztáson is megméretteti magát. A kormányzó pénzügyi támogatást ígér és nyújt azok számára, akik máktermesztés helyett más, törvényes munkára szánják magukat, például búzát termesztenek vagy halakat tenyésztenek. Amennyiben a földművesek ellenállnak az ajánlatnak, letarolják a mákültetvényeket.
Elkobzott csempészáru
A mák egyik legjobb alternatívájának a haltenyésztés bizonyul. A haltenyésztők a pakisztáni Pesavárban olcsón megvásárolják a kis halakat, és kb. 10 hónapig hizlalják őket. Ezt követően már jelentős haszonnal tudják értékesíteni árujukat a kereskedőknek. „Kis halak ezreit vásárolom meg Pakisztánból, és itt tenyésztem őket. Ha már elég nagyok, eladom a halárusoknak” – nyilatkozott az egyik „áttért” falusi. Az ópiumtermesztésről lemondó, és más bevételi forrást választó földműveseket nemzetközi segélyszervezet tanítja meg a haltenyésztésre.
A hatóságok erőfeszítései és a tartomány sikeres ópium elleni kampánya ellenére Afganisztánban ugrásszerűen megnőtt a termelés amióta 2001-ben az USA lerohanta az országot, és megdöntötte a tálib rezsim uralmát. Az ország déli részén, ahol a tálibok az ott termelt ópium eladásából finanszírozzák az amerikaiak és NATO szövetségeseik elleni harcukat, ez különösen igaz.