Újra támad a dengue-láz Ázsiában és Dél-Amerikában
A malária után a második legelterjedtebb trópusi fertőző betegség, a dengue-láz 2008-ban háromszor annyi áldozatot szedett Ázsia csendes-óceáni térségében, mint a korábbi esztendőkben.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tájékoztatása szerint Délkelet-, illetve Dél-Ázsiában, valamint Észak-Koreában tavaly 3255 ember halálát okozta a csonttöréses láznak is nevezett fertőző betegség, míg például 2003-ban ez a szám 1202 volt. Március elején Bolíviában, ahol január óta 20-an haltak meg a betegségben, szintén egészségügyi szükségállapotot hirdettek ki, és Paraguayban is riadót fújtak a térségben újra nagy számban felbukkanó megbetegedések miatt. A járvány Ázsia pacifikus térségében oly mértékben harapódzott el az utóbbi időkben, hogy elemzésének külön szimpóziumot szenteltek a WHO szakértői Szingapúrban.
A második legelterjedtebb trópusi betegség egy főként nappal támadó szúnyogfaj (Aedes aegypti) csípésével terjed. A szúnyogok városokban élnek, a házak körüli kisebb vizekben, esővizes pocsolyában szaporodnak, és szívesen pihennek a hűvös lakásban. A megelőzés legmegfelelőbb módja ezért a vírust terjesztő rovarok szaporodásának megakadályozása a házak táján összegyűlő víz és szemét rendszeres kiürítése, cseréje, valamint szúnyogriasztók és szúnyoghálók használata révén.
Szúnyogirtás Indiában
A dengue-láz tünetei a magas láz, fejfájás, erőteljes izom- és ízületi fájdalmak, továbbá mérsékelt vérzékenységgel is járhat. Ismételt fertőzés esetén súlyos vérzéses formában lép fel, amely halálos kimenetelű is lehet. A vírus csaknem 2, 5 milliárd embert, azaz a Föld lakosságának kétötödét veszélyezteti, és ebből 1, 8 milliárdan Ázsia csendes-óceáni térségében élnek. A járvány kialakulásának veszélyét feltehetőleg az utóbbi évek globális felmelegedése is fokozza. A hőmérséklet emelkedésével párhuzamosan a betegség potenciális területe is folyamatosan növekszik. Míg a WHO korábbi évekre szóló becslései évi 50 millió megbetegedésről szóltak, a legújabbak szerint évi 230 millió fertőzöttel kell számolni, amelyből kétmillió betegnél, főként gyermekeknél, a legveszélyesebb vérzéses láz alakul ki. A tíz éven aluli gyerekek mellett a másik különösen veszélyeztetett csoport a trópusi országokat felkereső turisták.
A turisták is veszélyben vannak
A világszervezet kidolgozott egy megelőzési és kezelési stratégiát a betegség által leginkább sújtott ázsiai térségre. Jó hír, hogy bár mindeddig nem létezett védőoltás a fertőzés ellen, idén februárban megkezdődött a gyermekek részére előállított dengue-láz elleni oltóanyag klinikai vizsgálata.
Horváth Anikó
Kapcsolódó cikkek: