A felmelegedés veszélyes hellyé teszi New Yorkot
A globális felmelegedés miatt az átlagosnál kétszer gyorsabban emelkedhet a tengerszint az Egyesült Államok északkeleti partjai mentén. New Yorkot pedig hurrikánok veszélyeztetik majd.
A globális felmelegedés következményeként egyre veszélyesebbé válik az USA atlanti partvidékének időjárása. A tenger szintje az átlagosnál kétszer gyorsabban emelkedhet, és New Yorkban is gyakoriak lesznek a trópusi ciklonok, a hurrikánok – olvasható amerikai kutatók megállapítása a Nature Geoscience című tudományos folyóiratban.
Jianjun Yin, a Floridai Állami Egyetem klímamodellezője az Illinoisi és a Princetoni Egyetemeken dolgozó kollégáival tíz klímamodellen futtatták végig a legújabb meteorológiai adatsorokat illetve az éghajlat változásának mértékét megbecslő legújabb jelentéseket, amelyekre a tanulmányukban közölt megállapításaikat alapozzák. Yin tanulmányában azt jósolja, hogy az északkeleti partoknál 2100-ra 21 centimétert emelkedik majd a tenger szintje. Mivel New York több területe alig valamivel fekszik a mostani tengerszint fölött, súlyos áradások fogják veszélyeztetni a várost a század vége előtt már jóval korábban is.
Víz alá kerülhetnek a város és környéke alacsonyabban fekvő részei, erodálódhatnak a partvonalak, és sérülhet a folyótorkolat (East River) egyedülálló ökoszisztémája. A tudósok előrejelzései szerint a sarkvidéki jégtakaró olvadása miatt az óceánok vize egyre beljebb nyomul a szárazföldbe.
Kapcsolódó cikkek: