2009 veszélyeztetett tava
A Global Nature Found (GNF) természetvédelmi alapítvány a guatemalai Atitlánt nyilvánította az év veszélyeztetett tavának.
A Guatemala délnyugati részén található Atitlán a közép-amerikai ország harmadik legnagyobb állóvize. A 18–19. században élt neves földrajztudós, a német Alexander von Humboldt a „világ leggyönyörűbb tavának” nevezte a három, 3000 méternél magasabbra emelkedő tűzhányó gyűrűjében csillogó krátertavat. A tó kb. 84 ezer évvel ezelőtt jött létre egy hatalmas robbanás hatására, amelynek következtében egy 18 km átmérőjű és 914 méter mély kráter keletkezett, amelyet feltöltött az esővíz. A krátert közrefogó vulkáni kúpok ezt követően alakultak ki.
Az Atitlán jelentős ivóvízbázis, partjainál ősi falvak találhatók, amelynek lakói eltérő maja nyelvjárásokat beszélnek. Ökológiai szempontból is fontos, számos állatfajnak biztosít életteret, és a belföldi illetve nemzetközi turizmus szempontjából is nagyon jelentős.
A tó mélysége több mint 335 méter. Vízutánpótlását kizárólag a csapadékból nyeri. Felszíni vízelvezetője nincsen, de úgy gondolják, hogy a felszín alatti vízhálózattal kapcsolatban áll. A GNF jelentése szerint, amelyet a vasárnap Isztambulban zárult 5. Víz Világfórumon tett közzé, a korábban kristálytiszta vizű tó egyre inkább elszennyeződik a mindenféle tisztítás nélkül beleömlő szennyvizek, a vegyszerezés és az illegális hulladéklerakás következtében. A kommunális és mezőgazdasági szennyezés foka oly mérvű, hogy cianobaktériumok általi intenzív algásodás kezdődött, s a tó felszínének háromnegyedét már moszat borítja.