Kína több szén-dioxidot nyel el, mint Európa
Kutatók először mérték föl, hogy Kína, amelyik a világ egyik legnagyobb szén-dioxid kibocsátója, mennyit nyelt el az üvegházhatást fokozó gázból.
Shilong Piao, a pekingi egyetem munkatársa kínai, francia és brit kollégáival elsőként közölt adatokat Kína szén-dioxid megkötéséről. A tanulmány szerint, amely a világ egyik legrangosabb természettudományos folyóirata, a Nature hasábjain jelent meg, 1980 és 2000 között a kelet-ázsiai ország szén-dioxid kibocsátásának mintegy 28–37 százalékát kötötte meg a talaj illetve a növényzet. A mostanihoz hasonló, régebben publikált adatok szerint az Egyesült Államokban hasonló a megkötési ráta (20–40 százalék), ezzel szemben Európa ökoszisztémái mindössze 12 százalékos megkötést produkáltak.
A tudósok szerint a viszonylag magas kínai értékek egyrészt abból adódtak, hogy az országban több helyütt jelentős mértékű erdőtelepítést hajtottak végre, valamint a déli területeken nagy a csapadék mennyisége. A jó eredményhez az is hozzájárult, a vidéki Kína területéről óriási mértékű volt a belső migráció: milliók települtek a nagyvárosokba. Így kevesebb tűzifát gyűjtöttek telente a parasztok, s a természet képes volt regenerálódni.
Erdőújratelepítés Kínában
Kevin Gurney, az Indiana Egyetem (USA) kutatója már ugyanabban a számban reflektált a tanulmányra, amelyben Piao és kollégái dolgozata megjelent. A tudós megkérdőjelezi a kínai állam által finanszírozott erdőtelepítések hasznát. Szerinte hosszú távon az újonnan telepített erdők sem képesek megoldani az ország szén-dioxid egyenlegét A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint Kína, amely egyébként kibocsátást tekintve első a világon, 2030-ig a 2006-os érték duplájára fogja növelni szén-dioxid emisszióját.
Kapcsolódó cikk:
Elveszíthetik szén-dioxid-elnyelő szerepüket az erdők?