A klímaváltozás elnépteleníti a szíriai falvakat

Egy nemzetközi jelentés szerint az utóbbi két évben 160 falu vált lakatlanná a közel-keleti országban. A térségben a felmelegedés a vízkészleteket és az országok közti békét egyaránt csökkentheti.
„A 2007. és 2008. évi aszály súlyos csapást mért a szíriai falvakra, az ország északkeleti részében 160 falu néptelenedett el” – áll a Nemzetközi Fenntartható Fejlődési Intézet (IISD), a napokban Damaszkuszban közzétett jelentésében.
A Dán kormány által finanszírozott jelentés aggódik a globális klímaváltozás regionális következményei miatt, ami a Közel-Keleten elsősorban a vízkészletek csökkenésében illetve a szegénység súlyosbodásában nyilvánul meg.
Az IISD előrejelzése szerint már egy visszafogott mértékű felmelegedés is 30 százalékkal csökkentheti a Törökországon, Szírián és Irakon áthaladó Eufrátesz folyó vizét, az évszázad végére pedig a Holt-tenger víztömegének 80 százaléka eltűnik.
A jelentése felhívja a figyelmet a vízforrások ellenőrzéséért folyó fegyveres regionális konfliktusok veszélyére is. „A klímaváltozás a térség békéjét is veszélyezteti, felgyorsítva a rivalizálást és a stratégiai források militarizálását, tovább nehezítve a békefolyamatok rendezését például Izrael és Szíria között – jelentette ki Oli Brown, a tanulmány egyik szerzője. Brown hozzátette, hogy a zsidó állam már most az éghajlatváltozással indokolja a térségben lévő vízforrások feletti ellenőrzésének növelését.
A tanulmány kiemeli, hogy a közel-keleti térség mindössze nem egész 1 százalékkal járul hozzá a globális felmelegedésért leginkább felelős antropogén szén-dioxid kibocsátáshoz. Brown és a másik társszerző, Alec Crawford szerint Izrael ebben is kivételt képez: fejenkénti 11, 8 tonnás üvegházhatású emissziója több a 10, 5 tonnás európai átlagnál. „Ez mélyítheti a Nyugat, így Izrael elleni, már meglévő ellenszenvet, mivel úgy tekinthetnek rájuk, mint a probléma helyi okozójára, amely nem képes vagy nem akarja azt megoldani” – figyelmeztetnek a szerzők a jelentésben, amely a népességnövekedés jelentette veszélyre is felhívja a figyelmet.
Út a sivatagban (fotó: MTI)
A Közel-Kelet lakossága 2050-re a 2008-as 42 millióról 71 millióra nő majd, ami jelentősen megnöveli a vízkészletek, az élelmiszerek, a lakosság és a foglalkoztatás területén megnyilvánuló szükségleteket.
Az IISD jelentése szerint a közel-keleti kormányoknak és hatóságoknak, a civil társadalomnak és a nemzetközi közösségnek együtt kell választ adni a klímaváltozás folyamatára illetve a felmelegedés következtében a térségi béke és biztonság szempontjából várható kockázatokra. A szervezeteknek a helyi közösségeket nem csak tájékoztatni kell a várható következményekről, hanem az üvegházhatás csökkentésével és a megosztott források felhasználásában való együttműködéssel aktívan hozzá is kell járulni a folyamatok mérsékléséhez.