Több mint hatmillió tonna szemét kerül évente a tengerekbe
Évente 6, 4 millió tonna le nem bomló szilárdhulladék jut el a tengerekbe és óceánokba, ami azt jelenti, hogy minden egyes négyzetkilométerre 46 ezer darab hulladéknak számító tárgy jut.
Folyamatosan ömlik a szemét a világtengerbe. Az ENSZ környezetvédelmi programja, az UNEP beszámolója szerint a hulladék zöme a nagy óceánjáró hajókból származik. Gyakori eset ugyanis, hogy a hajók kapitányai, hogy megspórolják a kikötőben fizetendő szemétszállítás díját, egyszerűen a tengerbe eresztik a hajón összegyűlt hulladékot.
A másik fő forrás a tengerekbe ömlő folyók által szállított nagy mennyiségű kommunális illetve ipari hulladék, amelyeket a part menti áramlatok és a szél messzire képes kisodorni a nyílt tengerre, ahol az aztán szétterül.
A döbbenetes mennyiségű szeméttömeg módszeresen tizedeli a tengeri állatvilágot. Számítások szerint egymilliónál is több tengeri madár gyötrelmes halála a szeméthegyeknek köszönhető, de a tengeri teknősök is gyakorta lelik halálukat a vízbe került szeméttől, akárcsak az ezen okból százezres nagyságban elpusztuló tengeri emlősök is. Az állatok pusztulását általában az okozza, hogy belegabalyodnak a csomagolóanyagokba és megfulladnak, illetve műanyagdarabok töltik ki és tömítik el a gyomrukat, amitől aztán éhen halnak. A Greenpeace jelentése szerint Nyugat-Európa partjainál, az Északi-tengeren élő sirályhojszák 97 százalékának található műanyag a gyomrában, amelynek mennyisége átlagosan 0, 31 gramm. Ez nagyjából olyan, mintha nekünk egy szelet kenyeret műanyaghulladékkal kellene megrakni, és egy ilyen „műanyagos szendvicset” kéne elfogyasztani.
Kapcsolódó cikk:
„Pillepalacktutajjal a Csendes-óceánon”