Mélytengeri sivatag a Csendes-óceánban
A Csendes-óceán mélyén szinte teljesen kihalt tengerfenék-részletet fedeztek fel amerikai kutatók. Ez azért is meglepő, mert az óceán többi része nyüzsög az élettől.
A Csendes-óceán déli részén, Dél-Amerika és Ausztrália között a tengeri üledékből vett mintában kevesebb élő sejtet találtak, mint bárhol másutt. A kutatócsoport, aki tudományos eredményeit az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratának (PNAS) online kiadásában publikálták, Steven D’Hondt, a Rhode Island-i Egyetem oceanográfusának vezetésével 4-6 kilométer mélységből vett mintákat.
Az üledék egy köbcentiméterében átlagosan mintegy ezer élő sejtet találtak, ami nagyjából ezredrésze annak, amennyi az ilyen nyílt tengerfenéki üledékekben szokásos. A partok közelében pedig még ennél is több, milliárdnyi élő sejt található az üledék egy köbcentiméterében.
A vizsgált területen lassú fenékáramlások és forgók akadályozzák meg, hogy nagy mennyiségű szerves anyag kiülepedjen, s ez egyúttal a vizet is tisztán tartja. A kutatókat az is meglepte, hogy a forgók területén lévő üledékben több méterrel a talajfelszín alatt is találtak oxigént, mivel ez a talaj általában oxigénhiányos, s legfeljebb a felső néhány centiméteres rétegbe hatol be bizonyos mennyiségű oxigén.
Kapcsolódó cikk:
Nő az óceáni sivatag területe