Óceánt fedeztek fel az egyik Szaturnusz-hold jege alatt
Német kutatók az eddigi legmeggyőzőbb bizonyítékot találták óceán jelenlétére az Enceladus jéggel borított felszíne alatt, s ezzel már az élet lehetősége sem zárható ki.
Úgy tűnik, egy újabb égitest, az Enceladus is csatlakozhat a Naprendszer vizes holdjainak kivételezett klubjához. A nagy tekintélyű brit Nature tudományos folyóirat legújabb számában publikált felfedezés az élet lehetőségét is felveti a Szaturnusz méretét tekintve hatodik, mintegy 500 kilométer átmérőjű holdján.
Négy évvel ezelőtt a NASA Cassini űrszondája felvételeinek elemzésekor fedezték fel a forró víz-jég-kitöréseket az Enceladus déli sarkánál, amelyek négy, egyenként mintegy 120 kilométeres felszíni repedésből, az úgynevezett „tigriscsíkokból” lövellnek fel. Ezeket a kitöréseket táplálhatja a jeges felszín alatti sós víz, ugyanis a németországi Heidelbergi Egyetem csillagászai sórészecskéket mutattak ki a gejzír kitörésének több száz kilométeres magasságig az űrbe lövellt, gőzből és jégből álló anyagában.
Az Enceladus gejzírjei több száz kilométeres magasságba lövellnek ki. A kitörési anyag elemzése alapján az Enceladus lehet a Szaturnusz gyűrűjében felfedezett nátriumsók forrása. (A Cassini űrszonda felvétele; forrás: National Geographic/NASA/JPL/SSI/ESA)
A kutatást vezető Frank Postberg, a heidelbergi Max Planck Intézet munkatársa szerint az élet kialakulásához szükséges három előfeltételből kettőt – egy energiaforrást illetve a szerves anyagok jelenlétét – már korábban is ismertek a holdon. A mostani felfedezést követően bizonyossá vált, hogy a Szaturnusz ezen holdján már a harmadik, a folyékony állapotban lévő víz is rendelkezésre áll.
Kapcsolódó cikkek: