Viszlát Ulysses!
Véget ért az Ulysses napszonda lüldetése, amely az elmúlt 18 év alatt mintegy 8, 85 milliárd kilométert tett meg, és csaknem háromszor kerülte meg a Napot.
Az Európai Űrügynökség (ESA) és a NASA közös fejlesztésében 1990. október 6-án pályára állított, személyautó nagyságú szondával kedd délután állította le a rádiós kapcsolatot a földi irányítás.
„Az Ulysses ennek ellenére akár a végtelenségig is keringhet a Nap körüli széles ellipszis alakú pályáján – nyilatkozta Ed Massey, a NASA projektmenedzsere. A szakember szerint volt rá esély, hogy az Ulysess esetleg olyan közel kerül a Jupiter holdjaihoz, hogy azok a pályáját megváltoztatva a Naprendszerből a csillagközi térbe terelik a szondát – ez azonban nem következett be.
A Nap megfigyelésére épített mesterséges hold mintegy 705 millió kilométerre járt a Földtől, amikor az eredetileg 5 évre tervezett rádióadóját kikapcsolták. A szonda közel 18 éves működése alatt több mint 1000 tudományos értekezéshez és két könyvhöz nyújtott alapinformációkat. Felfedezései között szerepel például az a megfigyelés, amely szerint a Naprendszert a csillagközi széltől megóvó napszél, vagyis a Nap felszínéről a csillag gravitációját is legyőzni képes, a Föld felé mintegy 1, 6 millió kilométeres óránkénti sebességgel kilökődő szubatomos részecskék plazmaárama ötven éve nem tapasztalt szintre csökkent.
Kapcsolódó cikkek:
Halálra fagy az Ulysses űrszonda