Új típusú fekete lyukakat fedeztek fel
A brit csillagászok legújabb felfedezése magyarázatot adhat a kozmikus szörnyek, azaz a galaxisok közepén terpeszkedő óriási tömegű fekete lyukak kialakulására.
Brit asztrofizikusok a fekete lyukak „közbenső” osztályát fedezték fel, amelyek megmagyarázhatják, hogy miként alakulnak ki a galaxisok centrumában lévő, szuper-nagytömegű fekete lyukak.
A Leicester-i Egyetem csillagászai felfedezésükről az egyik legtekintélyesebb tudományos folyóirat, a Nature legújabb számában számoltak be. A kutatók az ESO 243-249-es jelű galaxis szélén a Nap tömegénél 500-szor nagyobb fekete lyukat mutattak ki. Méreténél fogva ez valahová a szuper-nagytömegű fekete lyukak – amelyek többmilliárdszor nagyobb tömeggel rendelkeznek, mint Naprendszerünk központi csillaga – és a viszonylag aprók közé esik. Utóbbiak tömege „mindössze” három–hússzorosa a Napénak.
A fekete lyukak a világegyetem leghatalmasabb erői közé tartoznak; olyan koncentrált gravitációs mezők, amelyek mindent elnyelnek, még a fény sem szökhet ki belőlük. A feltételezések szerint a fekete lyukak a nagy tömegű csillagok összeomlásakor képződnek. A Magyar Csillagászati Egyesület Csillagászati Tudásbázisa szerint a fekete lyuk nagy kezdeti tömegű csillagból élete végén keletkező objektum, amelynek gravitációs tere annyira erős, hogy semmilyen anyag, sugárzás, így a fény sem tudja elhagyni, létét pedig gravitációs hatása révén lehet kimutatni. A fekete lyukak valószínűleg szupernóva-robbanások alkalmával keletkeznek, ha a csillagrobbanás során visszamaradt csillag magjának a tömege meghaladja a 3 naptömeget. Ekkor a mag zsugorodását semmilyen ismert fizikai folyamat nem képes megállítani. A zsugorodás során egyre erősebb lesz felszínén a gravitációs tér, végül az objektum fekete lyukká alakul. 2006-ig számos fekete lyuk- jelöltet fedeztek fel.
Léteznek azonban szuper-nagytömegű fekete lyukak is, amelyek tömege sok millió-milliárd naptömeg lehet. Ezek aktív galaxisok centrumában találhatók, eredetük nem tisztázott. A Tejútrendszer centrumában lévő fekete lyuk tömege körülbelül négymillió naptömeg. Arra nézve, hogy a galaxisok, így a Tejútrendszer központjában is található szuper-nagytömegű fekete lyukak miként keletkeznek, nincsen egyetértés a csillagászok között.
„Az egyik elmélet szerint a szuper-nagytömegű fekete lyukak több közepes méretű fekete lyuk összeolvadásából keletkeznek” – fejtette ki Sean Farrel, a Leicester-i Egyetem munkatársa a jelenlegi kutatás vezetője. A szakember hozzátette, hogy e teória alátámasztására „csupán” a közbenső méretű fekete lyukak létét kellett kimutatni.
A most felfedezett, ilyen jellegű fekete lyuk nyomára az általa kibocsátott „szuperfényes” röntgensugarak detektálásával bukkantak az Európai Űrügynökség (ESA) XMM-Newton röntgenműholdjának segítségével.
Kapcsolódó cikkek: