Zsugorodik a Mississippi-delta?
A természetföldrajzi előadásokon a gyorsan épülő, évente akár 20 métert is előrenyomuló deltatorkolatok példájára általában a Mississippi jellegzetes „madárláb” formájú deltáját hozzák föl. A környezeti változások a folyamat irányát azonban könnyen megváltoztathatják.
Pusztul a Mississippi-delta – állítja egy, a Nature Geoscience című szaklapban megjelent tanulmány, amely szerint a környező partvidék az elkövetkezendő évtizedekben mindet kétséget kizáróan átalakul.
„A folyó a deltasíkság építéséhez egész egyszerűen nem szállít elegendő hordalékot” – jelentette ki Michael Blum, a Baton Rouge-i Louisianai Állami Egyetem munkatársa, a tanulmány egyik szerzője.
Bizonyos fokig minden delta pusztul, ahogy a lerakott üledéket a tenger ostromolja, de a folyó az általa szállított kellő mennyiségű hordalékával képes a veszteséget pótolni, és akár jelentős mértékben növelni is tudja területét. A Mississippi által szállított üledékek több mint 60 ezer négyzetkilométert fednek le, amelyek vastagsága Memphisnél kevesebb mint 10 méter, Dél-Louisianában azonban, a delta csúcsánál már a 100 méteres vastagságot is meghaladja. A 3782 kilométer hosszú folyón az elmúlt évszázad során rengeteg gátat illetve töltést építettek, amelyek szabályozzák a vízfolyást illetve elősegítik a hajózást. Ugyanakkor ezek a létesítmények üledékcsapdaként is működnek, s így a hordalék egy része nem jut el a tengerig.
Gát a Mississippi alsó szakaszán. A folyó teljes keresztmetszetét elfoglaló létesítmények a szállított hordalék legnagyobb részét megfogják. A gát jelentős mértékben megváltoztatja a folyó hidrológiai viszonyait. (Forrás: USGS)
Korábbi tanulmányok szerint az 1950 óta épült gátak és tározók a folyó által szállított hordalék 70 százalékát is megfogják. A kevesebb anyaggal táplált deltasíkság pedig tapasztalhatóan erodálódik. A szerzők szerint a tengerszint emelkedése miatt akkor is tovább pusztulna a delta, ha az üledékcsapdaként működő gátak nem léteznének. A kutatók megállapításaikat a delta az elmúlt 12 ezer év során történt fejlődésére alapozzák, amely több mint 7000 évvel ezelőtt a legutolsó jégtakaró visszahúzódásakor jelentős változásokon ment keresztül. Ekkor az olvadó jégtömegek hirtelen megemelték a világtenger szintjét, a delta pedig jelentős mértékben visszahúzódott, egészen addig, amíg a tengerszint emelkedése lelassult, végül megállt. Ezt követően a delta ismét épülni illetve növekedni kezdett a tenger irányába.
A Mississippi jellegzetes ujjszerűen szétágazó „madárláb” alakú deltája műholdfelvételen. A mintegy 5500 éve épülő delta egyes részei különböző korúak. A delta épülése nagyjából északról délre illetve nyugatról keleti irányba történt. A delta legfiatalabb része a délkeleti nyúlvány. (Forrás: NASA)
A jelenlegi tengerszint emelkedés háromszor gyorsabb mint a legutóbbi, miután a delta területe növekedni tudott. E reális veszély figyelembevételével a deltasíkság épüléséhez a tanulmány szerzői szerint évi 18–24 milliárd tonna szállított hordalékmennyiségre lenne szükség, ennyit azonban nem szállít a Mississippi. A kutatók szerint emiatt a század végére mintegy 13500 négyzetkilométernyi terület el fog tűnni a deltából, amely a jelenlegi deltaterület több mint húsz százaléka.
Konkrét megoldás egyelőre nincsen. A delta megmentésére irányuló tervek közt elsősorban az üledék visszatartása illetve valószínűleg pótlása szerepel. Blum szerint azonban ezen kijelölt pontok fölötti szakaszokon a delta elsüllyedhet.
Kapcsolódó cikk:
A világ legnagyobb deltatorkolatai