Valódi kozmikus ragadozó: Androméda-csillagrendszer
Brit és kanadai csillagászok megfigyelései szerint valódi kozmikus kannibál Földünk legközelebbi galaktikus szomszédja, amely folyamatosan kebelezi be a csillagokat illetve törpegalaxisokat.
A Földhöz legközelebb lévő, a Tejútrendszerhez hasonló nagy galaxis, az Androméda, mintegy 2, 5 millió fényévnyire van tőlünk.
A csillagászok már régóta gyanították, hogy az Androméda a világegyetem ragadozója, ám a brit és kanadai kutatók, akik a galaxis környezetét térképezték fel, most bizonyítékokat találtak a csillagrendszer „rovott múltjára”, amelyet a nagy tekintélyű Nature című tudományos szakfolyóirat hasábjain tettek közzé. Az Androméda és félmillió fényévnyi sugárban lévő környezetének teleszkópos pásztázása során a tudósok a galaxis féktelen étvágyának féltucatnyi áldozatára bukkantak: olyan csillagok és törpegalaxisok maradványaira, amelyek túl közel kerültek a „nagyragadozóhoz”.
„A galaktikus kannibalizmus egyértelmű bizonyítékaira bukkantunk: megsemmisített, részben „megemésztett” dolgokat találtunk ” – jelentette ki Alan McConnachie, a kanadai Herzberg Asztrofizikai Intézet munkatársa, a tanulmány vezető szerzője.
„Évtizedek óta tudjuk, hogy a csillagrendszerek elfogyasztják egymást: néha brutálisan bekebelezik a másikat, néha megagalaxisokat alkotnak egymással. Ez az eset azonban más, mivel a kannibalizmus mértéke nagyságrendileg meghaladja a korábban ismerteket” – fejtette ki Mike Irwin, a Cambridge-i Egyetem asztrofizikusa, a tanulmány társszerzője.
A kutatók felfedezték az Androméda egyik lehetséges jövendőbeli áldozatát is, a Triangulum törpegalaxist, amely 3 millió fényévnyire van a Földtől. Az Androméda már „leharapott” belőle néhány csillagot, de az egész Triangulum is spirális pályán halad a galaxis felé, amely végül „elnyeli”.
Ultraibolya tartományban készült kép az Androméda-galaxisról (Fotó: Galaxy Evolution Explorer)
McConnachie elmondta, hogy az Androméda és a mi galaxisunk másodpercenként 120, 7 kilométeres sebességgel száguld egymás felé. Ám oly távol vannak egymástól, hogy az összeütközés csupán néhány milliárd év múlva következik be. Ám az is megtörténhet, hogy nem lesz semmiféle nagy dráma: az Androméda és a Tejútrendszer egyesül, és egy szuperméretű galaxist alkot majd.
Kapcsolódó cikkek: