A Föld legnagyobb impakt krátermezője
Egy tanulmány szerint az Argentínában, Patagóniában található „Ördöglejtő” néven ismert vulkáni területet illethet meg a világ legnagyobb krátermezeje cím.
A kutatások szerint a 400 négyzetkilométeres Bajada del Diablo területén legalább száz bemélyedést hagytak a 130–780 ezer évvel ezelőtt érkezett meteorok vagy üstökösök becsapódásai.
„Minden egyes kráter 100 és 500 méter közötti átmérőjű és 30-tól 50 méter mély, ezáltal a kráterek méretét tekintve ez a legnagyobb ilyen jellegű terület a világon” – jelentette ki Rogelio Acevedo, a Geogorphology című tudományos szaklap szeptemberi számában megjelenő tanulmány vezető szerzője.
A területet az 1970-es években fedezte fel Hugo Corbella, akivel Acevedo a mostani kutatást végezte. Harminc év elteltével sikerült a csapatnak támogatást szereznie Argentina Chubut tartományától, valamint a Nemzeti Földrajzi Társaságtól, hogy felmérhessék a terepet.
A becsapódásos kráterek számát tekintve a terület csak a második legnagyobb a világon a szibériai Szihote-Alin mező után, melynek 159 krátere van. „Szibériában azonban kisebbek a kráterek” – közölte Acevedo.
A földrajztudós szerint egyetlen olyan becsapódás, amely valaha Patagóniát érte, egész Buenos Airest „egy másodperc alatt porrá zúzná „. A geográfus szakember elmondta, hogy a kráterek – amelyek a Google Earth-ön is láthatók – hasonlóak a Holdon, Merkúron, Marson és Vénuszon találtakhoz, ezért további tanulmányozásuk ebből a szempontból is értékes lehet.
A kráterek jó állapotban őrződtek meg, mert a távoli juhtartó régió igen ritkán lakott, és amint Acevedo hozzátette, a továbbiakban is fontos lenne, hogy megvédjék a turisták elől. Javasolta, hogy „ezt a kivételes helyet” nyilvánítsák nemzeti parknak.
A világon mindössze kilenc krátermező található, ebből Argentínában kettő is van: a másikat Campo de Cielónak nevezik és Chaco tartományban helyezkedik el.